mod_vvisit_counterTento mesiac19825
Streda, 09 December 2015 20:11

"Zdravý úsmev"

Zaradenie detí: všetky deti z materskej školy  Projekt - Zdravý úsmev
Charakteristika a ciele projektu:

Stav ústneho zdravia u detí na Slovensku je v porovnaní s vyspelými krajinami na veľmi nízkej úrovni. Preto sme sa i my rozhodli realizovať v materskej škole projekt„Zdravý úsmev“, ktorého cieľom je viesť deti k správnej starostlivosti o zuby a ďasná a tak  postupne prispieť k zníženiu kazovosti zubov.

Projekt má napomôcť rozvoju preventívnej starostlivosti dieťaťa o vlastné zuby už od najútlejšieho veku. Prevencia vedie  k zníženiu výskytu zubných kazov u detí a tým aj k zníženiu nákladov na ich liečbu. Výchova detí k ústnemu zdraviu v materskej škole sa realizuje formou aktivít vykonávaných prostredníctvom opakovaných cvičení, zameraných na správnu techniku čistenia zubov , ústnu hygienu, poznanie príčin vzniku ochorenia. Aktivity a cvičenia vykonáva vyškolená školská zubná asistentka, ktorá prichádza 4-krát počas školského roka, aby motivovalaa učila deti, ako sa o zúbky a ústnu dutinu správne starať.

Projekt - Zdravý úsmev

Okrem zábavnej interaktívnej prednášky s každým dieťaťom individuálne nacvičuje správnu techniku čistenia zubov a ústnej dutiny. Aktivity prebiehajú nenásilne a pútavo, aby deti nemali pocit, že to čo sa učia robiť musia, ale že to samé chcú. Získané zručnosti uplatňujú v materskej škole denne pred odpočinkom. Výsledkom realizovaného projektu bude zvýšenie zručností detí pri vykonávaní ústnej hygieny, zníženie výskytu zubných kazov. Sme presvedčení, že preventívnym výchovným pôsobením na dieťa a uvedomením si vlastnej zodpovednosti za svoje zuby už v najútlejšom veku je možné dosiahnuť zlepšenie stavu.