mod_vvisit_counterTento mesiac19745
Streda, 26 Október 2011 17:02

Projekt cezhraničnej spolupráce medzi obcami Krajné a mestskou časťou Brno-ChrliceCezhraničná spolupráca

Tancuj, maľuj, spievaj, cez hranice snívaj.

Obec Krajné už dlhší čas rozvíja svoje priateľské vzťahy s českou partnerskou obcou – Brno – Chrlice. Veľakrát sa nielen zástupcovia obcí, ale aj miestnych spolkov a samotní občania stretli pri priateľských aktivitách. Či už to bolo stretnutie poľovníckych združení, stretnutia futbalistov, seniorov, alebo obecných dobrovoľných hasičských zborov. Od r. 2005 sa začali výmenné aktivity medzi DHZ z Krajného a zásahovou jednotkou SDH Brno - Chrlice. Tradične sa krajňanskí hasiči zúčastňujú memoriálu Leopolda Šroma v družobnej obci Brno - Chrlice a chrlickí hasiči súťaže "Krajnianska prúdnica". DHZ Krajné má výbornú spoluprácu so Základnou školou v Krajnom. Pravidelne sa zúčastňuje osláv Dňa detí a predvádza ukážkové cvičenie mladých hasičov.
V tomto roku sa po prvýkrát stretnú aj deti krajnianskej a chrlickej základnej školy. Koncom roka 2010 sme pripravili v spolupráci s našou partnerskou českou obcou mikroprojekt s názvom Tancuj, maľuj, spievaj, cez hranice snívaj. Tento mikroprojekt bol v hodnotení úspešný a bude spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov, spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.

Cieľom projektu je nadviazať partnerstvo medzi žiakmi prostredníctvom výmenných pobytov, so zameraním na voľnočasové aktivity. Zvýšiť jazykovú kompetenciu žiakov v slovenskom a českom jazyku, podporiť vytváranie osobných kontaktov medzi žiakmi a učiteľmi.
Hlavnou myšlienkou projektu je aktívne zapojenie detí slovenskej a českej obce do tvorby vlastného kultúrneho programu v česko - slovenskom pohraničí. V novembri tohto roku sa v Obci Krajné, ale aj na českej strane hranice – v obci Brno – Chrlice uskutočnia národne umelecké súťaže žiakov základných škôl v oblasti hudby, tanca, divadla a literárneho a výtvarného umenia.  Najšikovnejšie deti z oboch škôl vytvoria ucelené umelecké, česko – slovenské pásmo, s ktorým sa predstavia verejnosti. Po prvýkrát vystúpia slovenské a české deti v Krajnom, v období predvianočných príprav, počas Adventu. České deti prídu k nám na návštevu – na výmenný dvojdňový pobyt. Okrem toho, že predvedú Krajňancom svoje nadanie, talent a schopnosti, oboznámia sa s našou obcou a jej okolím. My sme zas pre nich pripravili tvorivé dielne, kde budú vyrábať rôzne veci z prírodných materiálov – slamy, hliny, papiera. Vyrobené darčeky si odnesú ako spomienku na návštevu v Krajnom, alebo ich môžu podarovať svojim najbližším, spolužiakom, ktorí sa návštevy v Krajnom nemôžu zúčastniť. Zároveň sa počas svojho pobytu oboznámia so zvykmi, obyčajmi a ľudovými remeslami krajnianskeho regiónu.
Súčasťou celého programu bude aj vernisáž – otvorenie výstavy výtvarných dielok českých a slovenských detí, ktorá zas v budúcom roku poputuje do partnerskej obce – do Chrlíc.
V júni roku 2012, slávi naša partnerská obec, Brno - Chrlice tzv. Krojované slávnosti. Slovenské deti pôjdu na výmenu do Chrlíc, aby tam prezentovali svoje nadanie a talent a pripravili pre verejnosť vystúpenie - umelecké pásmo, spolu so svojimi českými kamarátmi. Naši partneri vezmú slovenských žiakov na výlet do svetoznámej priepasti Macocha a budú sa plaviť spolu loďkami po podzemnej riečke Punkva.
Žiaci krajnianskej školy so svojimi pedagogickými pracovníkmi vytvoria počas realizácie projektu DVD, na ktorom budú prezentované partnerské obce, základné školy, ukážky z priebehu projektu, ukážky z vystúpení s umeleckým pásmom, priebeh vernisáže výstavy, tvorivé dielne, ale aj výlet do Macochy a pod.
Mikroprojekt prispeje k odstraňovaniu jazykovej bariéry medzi deťmi, k vzájomnému spoznávaniu kultúr a slovenského a českého regiónu. V rámci spoločného umeleckého pásma sa deti a mládež oboznámia s literárnymi dielami slovenských aj českých autorov (prednes poézie a prózy), s ľudovou piesňou, folklórom a miestnymi zvykmi a obyčajmi. Počas realizácie tvorivých dielní spoznajú miestne remeslá a budú môcť porovnávať miestne tradičné spôsoby výroby remeselných výrobkov ako aj použitie rôznych vzorov (výroba keramiky, výrobky zo slamy, výroba a zdobenie medovníkov a pod.)
Vytvorené umelecké pásmo, ako aj výstava výtvarných diel budú výsledkom spolupráce slovenských a českých detí a budú prezentované na oboch stranách hranice. Nielen deti základných škôl a učitelia, ale aj široká verejnosť regiónov sa oboznámi s kultúrnymi a spoločenskými tradíciami svojich cezhraničných partnerov.

Autor článku: Danka Palkechová
Dátum: 12. 10. 2011
Podrobnejšie informácie o projekte cezhraničnej spolupráce, na ktorom sa naša škola podieľa sa nachádzajú tu: