mod_vvisit_counterTento mesiac19768
Utorok, 27 Jún 2017 15:53

Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde...

A príde každý rok vždy v iný dátum a každý rok sa na ňu tešia i netešia malí i veľkí, mladí i tí starší. Dievčatá a ženy na šibačku a oblievačku, aby boli po celý nasledujúci rok zdravé, svieže a vrtké. Chlapci a muži sa zas tešia, že raz za rok môžu vyplatiť ženy a dievčatá korbáčom a vyliať na ne nejakú tú čerstvú vodičku, či voňavku, za čo sú po zásluhe a v závislosti od veku aj odmenení.No a ako to bolo na Veľkú noc v našom regióne kedysi sa deti z našej MŠ dozvedeli na návšteve u gazdu a gazdinej v Gazdovskom dvore v Turej Lúke. Tí ich zasvätili do zvykov, ktoré sa predávajú z pokolenia na pokolenie a začínajú sa dva týždne pred Veľkonočnou nedeľou na Smrtnú nedeľu vynášaním Moreny. Deti sa dozvedeli kto je Morena, čo symbolizuje. Za spevu piesne Morene, Morena... deti Morenu symbolicky vyniesli a hodili ju do potoka.

Veľká noc na Gazdovskom dvore Veľká noc na Gazdovskom dvore

Potom si spolu s gazdinou pripomenuli najznámejšie veľkonočné symboly- vajíčka, vŕbové prútiky, korbáč, mláďatá... Prizerali sa ako gazda pletie korbáč z mladých vŕbových prútikov a dozvedeli sa prečo to trak musí byť. Všetky deti si potom ozdobili čerstvé surové vajíčka tak, že na vajíčko pomocou gázy pripevnili čerstvé mladé rastlinky a takto pripravené vajíčka potom gazdiná uvarila v hrnci s cibuľovými šupkami. Na záver výletu do minulosti si deti prichystali zelenú vetvičku ozdobenú farebnými stužkami – Letečko, ktorú vonku spoločne so spevom piesne Letečko, letečko priniesli gazdinej. Chlapci gazdinú symbolicky a predčasne aj vyšibali korbáčom, ktorý uplietol gazda. A odmena? Každé dieťa si domov odnieslo krásne vyzdobené vajíčko, chuť a vôňu bylinkového čaju, ústa od lekváru a kúsok minulosti.

Ida vrábelová

Aktualizované: Utorok, 27 Jún 2017 15:59