logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1109
mod_vvisit_counterVčera17645
mod_vvisit_counterTento týždeň36482
mod_vvisit_counterTento mesiac100000
mod_vvisit_counterVšetky3505938
Napísal užívateľ Administrator   
Streda, 03 Júl 2024 19:44

Vzdelávací pobyt v meste Barnstaple

Angličtina je najpoužívanejší a najrozšírenejší jazyk na svete a na školách sa vyučuje ako prvý cudzí jazyk. Pobyt v krajine, kde ľudia hovoria len cudzím jazykom, ktorý sa vyučuje aj v škole, je najlepší spôsob ako sa v danom jazyku čo najviac zdokonaliť.

Na našej škole v Krajnom sa nám naskytla možnosť vycestovať na vzdelávací pobyt do zahraničia – do anglického mestečka Barnstaple. Pobytu sa zúčastnili prevažne ôsmaci a deviataci, avšak pridali sa k nám aj štyria žiaci z nižších ročníkov a taktiež sme sa spojili so základnou školou z Čachtíc.

V piatok 14. júna sme vo večerných hodinách autobusom vyrazili na dvojdňovú cestu. Prvú noc sme prespali v autobuse. Počas cesty sme sa zastavili v hlavnom meste Belgicka v Bruseli , kde sme videli Atómium a navštívili sme Mini Európu, kde sme videli zmenšeniny pamiatok z celej Európy. Druhú noc sme spali v hoteli v prístavnom mestečku Calais vo Francúzsku, kde sme si po náročnej ceste oddýchli a pokračovali sme do prístavu.

Atómium Stonehenge Škola v Barnstaple
Atómium  Stonehenge Škola v Barnstaple

V nedeľu ráno, 16. júna, sme sa dostali cez kontrolu na hraniciach na trajekt, ktorý nás doplavil až do Anglicka do prístavu Dover. Plavba trvala jeden a pol hodiny a bol to pre nás skutočne zážitok. Loď sa nakláňala zo strany na stranu, no výhľad z vrchnej paluby na more a okolité útesy bol na nezaplatenie. Z Doveru sme pokračovali ďalej, do mesta Canterbury a Stonehenge. Stonehenge je zaujímavá kamenná stavba a sú to zároveň najstaršie hodiny z doby kamennej – bronzovej. V nedeľu večer sme prišli do cieľa, do mesta Barnstaple, kde na nás čakala pani riaditeľka anglickej školy a spolu s ňou hostiteľské rodiny, v ktorých sme boli ubytovaní. Rodiny nás veľmi milo privítali a rozdelili si nás do skupiniek, ktoré sme si vopred odsúhlasili, aby sme mohli bývať spolu s kamarátmi. Rodiny nás doviezli do ich domovov, kde nám ukázali priestory, zoznámili nás s okolím a nachystali výbornú večeru.

Každý deň nám prichystali a zabalili obed na celý deň. Boli k nám láskaví, ústretoví, priateľskí, keď nám niečo vadilo, tak sa snažili napraviť to. Vždy mali snahu pochopiť, čo sme hovorili a mali s našou angličtinou veľkú trpezlivosť, lebo - priznajme si - nie vždy bolo jednoduché správne sa vyjadriť alebo pochopiť, čo sa od nás vyžaduje. V pondelok 17. júna bol náš prvý deň v škole. Škola sa nachádzala v centre mesta, blízko múzea a kostola. Počas vyučovania sme sa učili nové slová, frázy a komunikovali výlučne v anglickom jazyku. Doobeda sme mali prvé aktivity v miestnom kostole, poobede zasa v múzeu. Mali sme tiež voľný čas pre seba, aby sme lepšie spoznali mesto v ktorom bývame, obchody a miestne ulice.

V utorok bol úžasný deň. Slnko svietilo a my sme sa vybrali na pláž Woolacombe. Z pláže sme išli do prístavného mesta Ilfracombe, kde sme videli sochu Verity na pol zvlečenú z kože. Poobede sme absolvovali vyučovanie v škole a po týchto povinnostiach sme navštívili miestne športové centrum, kde sme si zahrali futbal, bedminton, či stolný tenis. Zaujímavosťou mesta Barnstaple bol veľký príliv a odliv v určité časti dňa, voda sa niekedy dvihla aj o 10 metrov a v inú časť dňa voda úplne zmizla.

Woolacombe Beach Verify
Woolacombe Beach Verity

V stredu sme boli v zábavnom parku MilkyWay, kde bolo množstvo atrakcií a skutočne sme si to tam naplno užili. Po povinnostiach v škole sme strávili večer v parku s rodinami na barbeque party. Vo štvrtok sme navštívili Lynton & Lynmouth na pobreží Exmoor. Vyskúšali sme tradičný sladký Cream Tea a odviezli sme sa útesovou železnicou. Poobede sme v škole pripravovali otázky, ktoré sme sa v sobotu pýtali na uliciach miestnych obyvateľov a z ktorých sme mali následne pripraviť projekt. Večer sme opäť strávili s rodinami, tentokrát na kolieskových korčuliach.

Po korčuľovaní Lynton
Po korčuľovaní Lynton

V piatok sme mali celodenný výlet do mesta Exeter. Navštívili sme múzeum a katedrálu, ktorá má najdlhší klenutý strop v Anglicku.

V sobotu bol náš posledný deň v škole. S vopred pripravenými otázkami sme sa desiatich cudzích ľudí pýtali na určitú vybranú tému. Na báze odpovedí sme vypracovali projekty, ktoré sme potom v škole odprezentovali pred triedou. Po projektoch sme dostali diplomy a rozlúčili sme sa s učiteľkami.

Exeter Prezentácia projektov Pred školou
Exeter Prezentácia projektov Pred školou

V nedeľu ráno nastal čas odchodu. Počas cesty domov nás čakala zastávka v Londýne a v Prahe. V Londýne sme boli takmer celý deň. Videli sme všetky známe pamiatky – Big Ben, Tower Bridge, Buckingham Palace a iné. Taktiež sme sa plavili loďou po rieke Temža. V noci sme sa dostali na trajekt a ráno sme hneď vyrazili do Prahy, kde sme prespali. Po výdatných hotelových raňajkách sme navštívili centrum Prahy, Karlov most a mali sme rozchod na Václavskom námestí. Z Prahy sme sa za päť hodín dostali na Slovensko pred našu školu v Krajnom, kde nás už netrpezlivo očakávali naši rodičia.

Londýn Praha
Londýn Praha

Tento zahraničný pobyt nám dal skutočne veľmi veľa. Spoznali sme nových ľudí, učiteľov, vytvorili nové kamarátstva, máme nové skúsenosti a veľa zážitkov a krásnych spomienok. Niektorí sme zostali v kontakte s rodinami a myslím si, že sme sa určite všetci v angličtine aj v komunikácii v anglickom jazyku zlepšili. Za to, že sme sa mohli zúčastniť tohto nezabudnuteľného pobytu, by sme sa veľmi radi chceli poďakovať celej ZŠsMŠ v Krajnom, našim učiteľom a šoférom, ktorí sa po celý čas o nás vzorne starali a samozrejme aj tým, ktorí nás podporili v tom, aby sme videli z toho veľkého sveta čo najviac:

obec Krajné
obec Polianka
obec Hrachovište
obec Podkylava
potraviny Fresh a p. Kravárik.

Ďakujeme.

autori článku: Ema Vaváková, Šimon Lovecký


 
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 27 Jún 2024 21:20

Najúspešnejší v súťaži Englishstar

Logo súťaže Englishstar

Len nedávno nám prišli diplomy a malé odmeny pre žiakov, ktorí súťažili v súťaži Englishstar. Pri riešení úloh preukázali svoju schopnosť porozumieť anglickému textu a riešiť hravé úlohy v anglickom jazyku. Najlepšie sa darilo nasledovným žiakom:

Ema Vaváková – 8. ročník – úspešnosť 100 %

Kristína Boorová – 5. ročník - úspešnosť 99 %

Jakub Kolník – 4. ročník – úspešnosť 98%

Matej Mozolák – 8. ročník – úspešnosť 98 %

Rebecca Táborská - 8. ročník – úspešnosť 98 %

Martin Ambruš – 6. ročník  – úspešnosť 98 %

Izabela Ambrušová – 7. ročník– úspešnosť 97 %

Srdečne blahoželáme!


 
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 27 Jún 2024 21:40

ZÁŽITKOVÉ AKTIVITY NA PODPORU DOBRÝCH VZŤAHOV V TRIEDE

Nedávno ma v internetovej skupine pre učiteľov zaujal nasledovný citát: „To najviac, čo môžete pre učiteľa urobiť, je poslať do školy zdvorilé dieťa.“ Žiaľ, takýchto detí k nám každý rok prichádza menej a menej. Ťažko povedať, či je to viac spôsobené výchovou v rodinách alebo sociálnymi sieťami. Každopádne, v škole následne riešime problémy ako netolerancia k spolužiakom, vzájomné ubližovanie si, urážanie sa cez sociálne siete, nerešpektovanie dospelých a neúcta k nim. Podobným problémom a celkovo rizikovému správaniu žiakov sa snažíme predchádzať i hravými aktivitami zameranými na sebapoznávanie, poznávanie spolužiakov, zlepšovanie vzťahov v triede a celkovo na budovanie pozitívnej triednej klímy.

So žiakmi 5. triedy sme sa takýmto aktivitám venovali v priebehu mesiacov máj a jún. Žiaci sa do činností aktívne zapájali, s nadšením a úsmevom na tvári súťažili a navzájom si pomáhali. Počas dvojhodinového bloku vznikla príjemná atmosféra, akú by som si v piatackej triede predstavovala aj počas vyučovania a prestávok. Piataci dokázali, že to nie je nič zložité, len treba chcieť a treba rešpektovať ostatných.

Zážitkové aktivity Zážitkové aktivity
Zážitkové aktivity Zážitkové aktivity
Zážitkové aktivity Zážitkové aktivity

Zážitkové aktivity

Mrzí ma, že zopár jedincov v triede nechce a tým znepríjemňuje pobyt v škole ostatným spolužiakom.

triedna učiteľka


 
Napísal užívateľ Administrator   
Streda, 26 Jún 2024 20:00

NAŠI MÚZEJNÍCI

V stredu 26.6.2024 sa v Múzeu Slovenských národných rád v Myjave konalo slávnostné otvorenie výstavy a oceňovanie žiakov, ktorí sa zapojili do súťaže „Staň sa múzejníkom“. Ich úlohou bolo získať predmet starší ako 55 rokov, čiže taký, ktorý má viac rokov ako myjavské múzeum. Potom mali k predmetu vyplniť evidenčný list a prostredníctvom vyučujúceho dejepisu ho doručiť múzeu. Z našej školy sa do súťaže zapojilo päť žiakov 5. ročníka a dvaja žiaci šiesteho ročníka. Organizátori udelili šesť hlavných cien, z čoho tri získali naši žiaci:

Kristína Boorová zvíťazila v kategórii Úžitkové predmety s kameninovou misou, pričom porotu zaujal hlavne príbeh o tom, ako sa do rodiny dostala – voľakedy ňou zaplatil handrlák za staré handry, ktoré vykupoval pre papierne, kde sa z nich vyrábal papier.

Lukáš Maslík bol so svojou heligónkou ocenený v kategórii Umenie a kultúra.

Jednu z hlavných cien získal aj Patrik Pilát za sériu piatich bankoviek z rokov 1945 – 1953, ktoré sa v jeho rodine zachovali pravdepodobne po neslávne známej menovej reforme v roku 1953.

Pochvalu si zaslúžia aj Dorotka Martináková, ktorej rodina do súťaže zapožičala mútelnicu, Ján Gašparík so zapožičanou žehličkou na uhlie, Matej Schoeller so starodávnym zväzkom kľúčov a Peter Slovák s ozdobným pohárom.

Oceňujeme, že sa žiaci venovali aktivitám spojeným s touto súťažou nad rámec svojich školských povinností a zároveň ďakujeme aj ich rodičom, ktorí im pri súťaži pomáhali a niektorí sa spolu so svojimi deťmi zúčastnili aj slávnostného otvorenia výstavy.

Naši múzejníci Naši múzejníci
Naši múzejníci Naši múzejníci

Zároveň sa chceme poďakovať i pracovníkom MSNR v Myjave za zaujímavý nápad, za to, že deťom ukázali, čo všetko obnáša ich práca, za príjemnú atmosféru pri slávnostnom otvorení súťaže a takisto aj za hodnotné ceny, ktoré venovali nielen víťazom, ale aj všetkým zúčastneným. Celá akcia sa konala pri príležitosti 140. výročia narodenia zakladateľa myjavského múzea Jána Bradáča.


 
Napísal užívateľ Administrator   
Utorok, 25 Jún 2024 19:26

Návšteva z Chrlíc

Obec Krajné a mestská časť Brno – Chrlice už dlhší čas rozvíjajú svoje priateľské vzťahy. V mesiaci máj 2024 zavítali do našej školy deti z materskej školy a žiaci z 1. stupňa ZŠ s MŠ Brno – Chrlice. Navštívili hrad Beckov a zoznámili sa s naším hlavným mestom. Jeden deň strávili v našej škole. Mali možnosť nahliadnuť do materskej školy a spolu s predškolákmi zažili pekný deň plný poznávania a hier. Podobne ako v materskej škole, tak aj u prváčikov, druhákov a štvrtákov zažili deti z Chrlíc zaujímavé dopoludnie. Pani učiteľky si pripravili hravé vyučovacie hodiny na vzájomné spoznávanie sa. Spoločnými aktivitami deti nadviazali nové priateľstvá. Veríme, že v budúcnosti budú môcť aj naše deti navštíviť kamarátov v Chrliciach.

Deti z Chrlíc na návšteve v škole Deti z Chrlíc na návšteve v škole
  
Deti z Chrlíc na návšteve v škole

 
Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2024 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!