logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes293
mod_vvisit_counterVčera379
mod_vvisit_counterTento týždeň1565
mod_vvisit_counterTento mesiac7334
mod_vvisit_counterVšetky1978537
Napísal užívateľ Administrator   
Streda, 20 Október 2021 19:39

Súťaž o najkrajšie vyzdobenú tekvičku

Dňa 25. októbra 2021 sa uskutoční v triedach primárneho vzdelávania / 1. – 4. ročník / projekt: Najzaujímavejšie  podujatie školskej knižnice pod názvom: Jesenné knihotrasenie.

V rámci tohto dňa prebehne súťaž o najkrajšie vyzdobenú tekvičku.

Súťaž o najkrašiu tekvičku

Ako tvoriť?
Zapojíme celé rodiny. Cez víkend si vyberiete tekvicu – nie veľkú, pretože by ju dieťa do školy neodnieslo, vyberajte tekvice primerané.
Tekvicu v nedeľu vyzdobíte, pretvoríte podľa vlastnej fantázie.
V pondelok prinesú deti vyzdobené tekvice do školy. Tekvice sa budú vyhodnocovať a odmeňovať v každej triede osobitne. Vyhodnotíme 5 najzaujímaveších tekvíc. Samozrejme, odmenení budú všetci, čo sa do súťaže zapoja.


 
Napísal užívateľ Administrator   
Streda, 20 Október 2021 18:57

A sme tu zas!

Školský rok je v plnom prúde aj keď s malými obmedzeniami. Snažíme sa využiť čas v školskom klube tak, aby deti v ŠKD nemali pocit, že tu musia byť len preto, že po vyučovaní nemajú kde ísť alebo nemôžu byť doma samé. Družina pre väčšie deti/tretiaci,štvrtáci a piataci/ je menšia a aj keď sa od októbra začali krúžky, deti sú všetky spolu v družine minimálne hodinu a pol. Je to spolu približne 25 detí.Každé z nich je iné a my ako vychovávateľky sa snažíme ponúknuť deťom spektrum činností tak, aby si každé z nich vybralo to, čo ho najviac oslovuje. Okrem kreatívneho tvorenia trávime veľa času vonku či už na školskom ihrisku alebo štadióne. Tie deti, ktoré neoslovuje tvorenie ani spoločenské hry môžu tráviť čas iným spôsobom/napr. hrami s penovými kockami/. Sme toho názoru, že v družine má prevládať voľnosť, radosť z činnosti, ktorú dieťa vykonáva a možnosť výberu. Aj keď je to niekedy ťažké, lebo hneď po vyučovaní je v klube veľa detí, majú deti na výber ako jednu z možností kreatívne tvorenie a vyrábanie rôznych dekoračných a osobných predmetov. Nebudeme si klamať: umožniť deťom tvoriť nie je vždy ľahké. Dlho to trvá, upratovanie je otrava, ste unavení, máte tristo iných vecí na práci, deti sú mrzuté, pomôcky na tvorenie sú drahé. Prečo teda s deťmi tvoriť? Podľa aktuálnych výskumov nie je kreativita nemenná. Dá sa rozvíjať, podobne ako naše svaly. Ak budú deti pravidelne trénovať, ich kreativita porastie.

Sme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zasSme tu zas

1. Zdravie
Tvorenie je dobré pre zdravie. Tvorivé aktivity (aj keď ste totálny amatér) pôsobia na vaše telo podobne ako meditácia. Je to ako joga pre váš mozog. Pri tvorení sa znižuje hladina stresu a zlepšuje sa nálada.

2. Samostatný jazyk
Vizuálne vyjadrovanie je samostatný jazyk. Ak to naučíte vaše deti, darujete si navzájom ďalší spôsob komunikácie. Vizuálne sa dajú vyjadriť aj abstraktné, komplikované myšlienky alebo dokonca emócie. Deti tak dokážu vyjadriť veci, ktoré sa nezmestia do slov. Lepšie sa naladíte na svoje deti, hlbšie im porozumiete. Konflikty sa zmiernia, láska si nájde nové prejavy.

3. Vysporiadanie sa s emóciami
Deti zažívajú množstvo emócií, ktoré sa učia rozoznávať a produktívne spracovávať. Mnohé negatívne emócie (napríklad hnev alebo strach) nemôžu vždy naplno vyjadriť. Učíme deti potláčať emócie, aby dokázali fungovať v spoločnosti. Pri tvorení ich môžu v bezpečí znova intenzívne prežívať, spracovávať a vyjadrovať.

4. Poznávanie sveta
Keď si deti zvyknú pravidelne tvoriť, začnú hlbšie vnímať detaily okolitého sveta. Ak zažijú alebo spoznajú niečo zaujímavé a budú mať možnosť si to tvorivo spracovať, lepšie to pochopia. Ich svet sa tak obohatí a spestrí.

5. Dôvera vo vlastné schopnostiAk dieťa vidí, že samo dokáže reprodukovať okolitý svet, že si vie vytvoriť hračky, dekorácie alebo dokonca spotrebné predmety a že jeho tvorba má hodnotu aj pre ľudí v jeho okolí, posilňuje to jeho sebavedomie.

Tých benefitov je veľa, tu sú len niektoré z nich. Naše deti sú šikovné a hlavne máme ich radi. Preto je pre nás najdôležitejšie poskytnúť deťom slobodu a zároveň hranice. Ak sa tieto dve veci vzájomne vhodne doplňujú, spokojné sú aj deti, vychovávateľky aj rodičia.

Danica Sasáková
Oľga Zemanová
Adriana Borovská


 
Napísal užívateľ Administrator   
Piatok, 08 Október 2021 17:04

V Zoo Bojná

Druhý jesenný mesiac si žiaci prvého a druhého ročníka spríjemnili krásnou exkurziou do zoo v Bojnej. Počasie nám prialo, v zoo sme boli len my, tak sme sa pokojne mohli sústrediť na hlavný cieľ nášho poznávacieho výletu. Na prvouke sme sa učili o dopravných prostriedkoch, pravidlách cestnej premávky, dopravné značenie. Vôbec deťom nerobilo problém rozdeliť dopravné prostriedky, ktoré sme stretli, podľa ich spôsobu pohybu /vo vode, vo vzduchu, na súši/.

Nezabudli sme ani na správne prechádzanie cez cestu k zoo. Taktiež sme mali zisťovať hlavné dôvody cestovania, čo je tiež téma z hodiny prvouky. Naším zámerom bolo zistiť, aké zvieratá žijú v zoo, ktoré z nich žijú u nás vo voľnej prírode a ktoré nájdeme iba v iných krajinách.

V Zoo Bojná V Zoo Bojná

Ďalšie fotky

V Zoo Bojná V Zoo Bojná

Ako pani učiteľky musíme pochváliť naše deti, ktoré zvládli výlet tak, ako sa patrí. Snažili sa správať zodpovedne, aby sme si exkurziu užili a doniesli si čo najviac príjemných zážitkov i poznatkov.

druhácka p. učiteľka


 
Napísal užívateľ Administrator   
Utorok, 28 September 2021 17:08

Návšteva planetária a vlastivedného múzea

 Ráno 17. septembra 2021 sme sa vybrali na púť po nočnej oblohe vo Hvezdárni a planetáriu v Hlohovci. Usadili sme sa do kresiel a naša cesta hviezdnou oblohou sa začala. S programom pre deti „Kamilka na potulkách“ sme sa oboznámili so súhvezdiami, planétami, dostali sme základné poznatky o slnečnej sústave, vrátane pohybov Zeme vesmírom. Bolo to veľmi zaujímavé a poučné poznávanie.

Návšteva planetária HlohovecNávšteva planetária HlohovecNávšteva planetária HlohovecNávšteva planetária HlohovecNávšteva planetária HlohovecPrírodovedné múzeum HlohovecPrírodovedné múzeum HlohovecPrírodovedné múzeum HlohovecPrírodovedné múzeum Hlohovec

Po návšteve planetária sme sa presunuli do vlastivedného múzea, ktoré sídli v objekte Františkánskeho kláštora. Pani sprievodkyňa nám ukázala ako žili ľudia v minulosti, ako sa obliekali, aké náradie používali pri práci na poliach i pri varení v kuchyni. Deťom sa najviac páčila prírodovedná časť, lesné zvieratá, rôzne druhy vtákov, ryby a zbierka motýľov. Na záver sme si pozreli pravekú miestnosť, kde deti zaujali v piesku poukladané ľudské pozostatky. Náš deň v Hlohovci sa skončil a my sme sa tešili, že sme prežili pekný deň plný nových informácií a poznatkov.

PaedDr. Ľubica Karliková

Mgr. Katarína Jarošová


 
Napísal užívateľ Administrator   
Utorok, 31 August 2021 11:25

Vážení rodičia!

V prílohe Vám zasielam Pokyn RŠ k organizácii vyučovania v školskom roku 2021/2022. Je v ňom aj odkaz na Školský semafor, ktorý vydáva ministerstvo školstva. Ten sa bude meniť v závislosti od vývoja pandémie. V ňom sa vždy dozviete o najaktuálnejších informáciách týkajúcich sa povinností, práv a možností školy a zákonných zástupcov.

Ako prílohy pripájam:

1. Vyhlásenie o bezpríznakovosti žiaka /príloha č. 1/. Dôrazne upozorňujem, že bez neho nevpustíme žiaka do školy. Bude pripravené aj ráno pri vstupe, môžete ho podpísať tam. Prosím, aby ste nestresovali deti tým, že ho zabudnete podpísané poslať. Toto tlačivo musíte odovzdať vždy, ak žiak nebude tri po sebe nasledujúce dni v škole /vrátane víkendu/. Podrobná informácia je v Pokyne.

2. Vyhlásenie o bezpríznakovosti návštevníka školy /príloha č. 2/. Do školy s deťmi môže vstúpiť iba jeden sprevádzajúci rodič žiaka 1. ročníka. Ten musí odovzdať toto tlačivo ráno /bude pripravené aj pri vstupe/, bez neho nebude vpustený do budovy. Platí to aj pre každú inú sprevádzajúcu osobu /mamu, otca, babku, dedka/, ktorá nebola tri dni po sebe v škole /presne ako pri deťoch/. Ostatní rodičia do školy s deťmi nevstupujú.

3. Oznámenie o výnimke z karantény /príloha č. 3/. Nie je povinné, ale doporučujem ho odovzdať. Umožňuje mi totiž rozhodnúť o tom, že žiak, zamestnanec, ktorý má výnimku, nemusí ostať v karanténe. V prípade, že sa stretne žiak, zamestnanec s pozitívnou osobou môže navštevovať vyučovanie a chodiť do práce. Výnimku majú plne zaočkovaní zamestnanci, žiaci a tí, ktorí prekonali ochorenie za posledných 180 dní.

Žiadam rodičov, aby zvážili návštevu ŠKD žiakov 5. - 9.ročníka. Ranný klub bude zabezpečený po triedach. Poobede by sme však kapacitne nevládali realizovať nepremiešavanie žiakov. Preto zabezpečíme popoludňajší ŠKD pre žiakov 5. - 9. len v nevyhnutných prípadoch. Ďakujem za pochopenie.

Žiadam všetkých o preštudovanie Pokynu RŠ, dodržiavanie opatrení, zodpovedné posudzovanie zdravotného stavu a rizík, ktoré nás sprevádzajú. Spoločne tak ochránime zdravie zamestnancov, žiakov a rodín. A čo je dôležité, môžeme navštevovať vyučovanie prezenčne i v prípade, že bude všetko zatvorené. Dobré je zvážiť aj návštevu iných zariadení, kde sa stretávajú deti rôznych škôl. V minulosti nám odtiaľ najčastejšie hrozilo riziko karantény.

Prílohy:

Vyhlásenie o bezpríznakovosti žiaka   Vyhlásenie o bezpríznakovosti návštevníka   Oznámenie o výnimke z karantény   Pokyn riaditeľa školy k vyučovaniu v šk.roku 2021/22

Milan Medveď, riaditeľ školy


 
Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2021 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!

Tieto stránky používajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača. Ak sa chcete dozvedieť viac o súboroch cookies, ktoré používame a ako ich odstrániť, prečítajte si naše zásady ochrany osobných údajov.

Akceptujem cookies z tohto webu.