mod_vvisit_counterTento mesiac19729
Utorok, 27 Jún 2017 16:11

Videli sme zázrak.

Zázraky. Malé, či veľké sa dejú okolo nás v prírode každý deň. A jeden taký zázrak zažili aj škôlkari, ktorí boli v rámci environmentálnej výchovy divákmi a pozorovateľmi v prírodnom divadle s názvom „Zrod motýľa“. Deti mali možnosť pozorovať jednotlivé vývojové štádiá Babôčky bodliakovej od húsenice, zakuklenie až po vyliahnutie motýľa. Deti si všímali stavbu a farbu tela húseníc, ich správanie sa pri jedení, ich spôsob pohybu, vytvorenie zámotku. Po zakuklení sme kukly premiestnili do pripravenej motýlej záhrady. Nasledovalo 7-10 dní čakania.

Motýlie záhradky Motýlie záhradky

Počas týchto dní sa v relatívne pokojných kuklách odohrávala intenzívna biologická aktivita premeny húseníc na motýle, ktorá vyvrcholila počas víkendu takže v pondelok ráno sme na miesto húseníc našli v našej záhrade už krásne pestrofarebné lietajúce kvety - motýle. Teraz sme už boli na rade my s deťmi, aby sme sa o motýle postarali. Motýle sme kŕmili nektárom, ktorý sme si pripravili z vody a cukru. Nektár sme každý deň kvapkali na čerstvo nazbierané kvety a do misky s papierovou vreckovkou. Ako dobrôtku sme im na prilepšenie dávali kúsky čerstvo nakrájaných pomarančov a jabĺk, ktoré motýle milujú. Deti tak mali možnosť pozorovať motýle pri tom, ako ovoniavajú, ochutnávajú a pijú nektár. Motýle ovoniavajú pomocou dvoch tykadiel, chuť vnímajú pomocou predného páru ochlpených nožičiek a pijú pomocou rozvinutého cuciaka, ktorý po napití stočia späť. Po niekoľkých spoločných dňoch sme našich pestrofarebných odchovancov spoločne vypustili do voľnej prírody.

Motýlie záhradky

Ida Vrábelová