logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes1550
mod_vvisit_counterVčera17645
mod_vvisit_counterTento týždeň36923
mod_vvisit_counterTento mesiac100000
mod_vvisit_counterVšetky3506379
Napísal užívateľ Administrator   
Utorok, 13 Február 2024 23:09

,,Fašángy sa kráta, už sa
nenavráta,
staré diefky plačú, že sa nevyskáču!"

Takouto milou rečňovankou nás dňa 7.2.2024 privítali na Gazdovskom dvore v Turej Lúke. Milé tety v tradičných ľudových krojoch nám priblížili význam fašiangového obdobia.Toto povianočné obdobie bolo plné zábavy, hojnosti, smiechu, veselíc a plesov. Ľudia sa prezliekali do masiek zvierat a rôznych bytostí a verili ,že im prinesú silu a hojnosť. Stretávali sa pri páračkách a zabíjačkách , kde bolo okrem vykonanej práce aj veľa zábavy a spevu.

Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...

Toto niekoľkotýždňové obdobie sa končilo POCHOVÁVANÍM BASY, čo znamenalo, že sa odložili všetky hudobné nástroje a nastalo obdobie pôstu, ktoré trvalo 40 dní až do Veľkej noci.

Aj naše - vaše deti v tradičných maskách vytvorili fašiangový sprievod a za spevu piesne Fašiangy Turice sa presunuli ku gazdinej, ktorá ich krásny spev odmenila sladkými šiškami a bylinkovým čajom. S úsmevom na perách sme sa rozlúčili s prísľubom , že sa na toto krásne miesto plné tradícií určite vrátime.

Michaličková


 


Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2024 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!