mod_vvisit_counterTento mesiac19778
Sobota, 17 Február 2018 06:02

Už sa fašiang kráti...

„Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde, kto nemá kožúšok zima mu bude.
 Ja nemám kožúšok len sa tak trasiem, dajte mi slaniny nech sa vypasiem.   Hentam mi nedali, tuto mi dajú, komára zabili slaninu majú.“

Skončili sa Fašiangy – symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia, obdobie plesov, karnevalov a maškarných bálov. Fašiangy patria k zvykom spojeným s prelomom zimy a jari a sú najveselším obdobím roka. Také boli v minulosti a také sa zachovávajú v niektorých regiónoch i dnes. Obdobie fašiangov je v podstate obdobím od Troch kráľov až po Popolcovú stredu (nazývanú tiež Krivá alebo Škaredá streda). Škaredá práve preto, že sa pre kresťanov začína obdobie veľkého pôstu.

Už sa fašiang kráti Už sa fašiang kráti

A to sa dozvedeli aj naše deti. No my sme si atmosféru fašiangov v materskej škole stihli vychutnať. Rozhodli sme sa, že fašiangy ukončíme spoločne v duchu tradícií. Už od rána sme si rozdelili úlohy. Najskôr sme spoločne zamiesili cesto na šišky. Pokým cesto kyslo deti si vymýšľali a zhotovovali rôzne masky do fašiangového sprievodu. Keď cesto vykyslo, pustili sme sa do vykrajovania a praženia šišiek. To bola chvíľa, na ktorú všetci netrpezlivo čakali, lebo vedeli, že konečne môžu zjesť čo vlastnými rukami pripravili. Všetky ruky sa zapojili do práce, pričom si vyskúšali  miesenie a vykrajovanie kysnutého cesta.

Už sa fašiang kráti Už sa fašiang kráti

Celé dopoludnie bolo sprevádzané hudbou, piesňami a tančekmi. I keď ubehlo tak rýchlo, že sme nestihli ani „basu pochovať“, myslíme si, že z tohto netradičného, ale veľmi zábavného dopoludnia si deti odniesli veľa poznatkov, zážitkov a dojmov.