mod_vvisit_counterTento týždeň12077
Pondelok, 06 November 2023 18:04

Dental Alarm - "Čisté zúbky sa nekazia"

V priebehu mesiaca október sa deti zúčastnili 4 teoreticko-praktických stretnutí programu Dental Alarm, v ktorých zábavnou a hravou formou spoznali a učili sa, ako a prečo sa treba správne starať o svoje zúbky. Stretnutiami deti sprevádzali dievčatko Lili a chlapec Lolo a tiež skúsení školitelia z radov študentov zubného lekárstva. Počas jednotlivých stretnutí sa deti učili správnu techniku čistenia zubov a tiež to, že správna zubná kefka má mať malú hlavičku, veľa jemných vláken a zubnej pasty si stačí dať na kefku iba ako hrášok. Vyskúšali si a postupne si osvojovali techniku čistenia zubov, to, že zubnou kefkou sa pri čistení netlačí a zúbky a ďasná si treba čistiť krúživým pohybom, kým nie sú dôkladne vyčistené a hladké ako klzisko. A k tomu, aby boli hladké ako klzisko, deti potrebujú okrem spomínaných pomôcok aj pomoc rodičov, ktorí by im mali s dočisťovaním zúbkov pomáhať približne do 10. roku života.

Dental alarmDental alarmDental alarmDental alarmDental alarmDental alarmDental alarmDental alarmDental alarmDental alarmDental alarmDental alarmDental alarmDental Alarm

Deti spoznali aj pomôcky na čistenie medzizubných priestorov, naučili sa, kedy si treba zúbky umývať, čo spôsobuje zubný kaz, ako sa volajú jednotlivé zúbky v ústach a na čo im slúžia, akú úlohu majú ďasná, jazyk, pery, sliny a aké časti má zub, čo krásne videli aj na röntgenovej snímke. Na poslednom stretnutí sa deti učili, čo majú jesť a piť, aby mali zúbky silné a zdravé a ktorým potravinám a nápojom sa majú vyhýbať, aby nemuseli príliš často navštevovať zubného lekára s chorými zúbkami.

Deti si z týchto stretnutí odniesli nielen zubné kefky, pohárik, pastu, certifikát za absolvovanie programu, ale aj veľa potrebných a užitočných poznatkov. Veríme, že aj Vy im pomôžete držať sa týchto rád, aby mali zdravý a pekný úsmev po celý život, pretože „čisté zúbky sa nekazia“.

Lenka Bobeková