mod_vvisit_counterTento mesiac19569
Sobota, 31 Október 2020 09:55

Program KUPOZ bol vytvorený klinickou psychologičkou PhDr. Pavlou Kuncovou za účelom rozvoja pozornosti pri deťoch s poruchou diagnostikovanou ako ADHD.
V súčasnosti sa s týmto programom pracuje s deťmi v mladšom školskom veku, v rozmedzí od 8 do 12 rokov, pre široké spektrum pozitívnych vplyvov. Práca s týmto programom umožňuje:
- zrýchlenie psychomotorického (pracovného) tempa,
- ustálenie pozornostného výkonu,
- zlepšenie komunikácie medzi dieťaťom a rodičom,
- schopnosť pravidelnej práce,
- zlepšenie emocionálneho naladenia a zmena prístupu k práci,
- zvýšenie sebavedomia,
- zlepšenie pojmového myslenia a organizačných schopností,
- zážitok úspechu a zvýšenie vedomia vlastnej ceny u dieťaťa,
-odbúranie časového stresu, celkové zlepšenie školského výkonu.

Základom programu je práca v domácom prostredí. S dieťaťom pracuje hlavne rodič podľa odporúčaníškolského špeciálneho pedagóga našej školy. Program trvá 15 týždňov. Počas tohto obdobia rodič pracuje so svojim dieťaťom na dennej báze, 15-20 minút, a raz za 14 dní sa koná odborná inštruktáž. Tréning tak zahŕňa 9 našich stretnutí. Na stretnutiach sa realizuje nácvik a usmerňujú sa ďalšie postupy rodiča. Prípadne rodič konzultuje vzniknuté problémy.

Úspech celého programu spočíva už vo vykonaní zadaných úloh a nie v ich riešeniach. Tento fakt je na stretnutiach vždy spomínaný a kladie sa naň obzvlášť veľký dôraz. Okrem pozornosti napomáha program v rozvíjaní zrakového a sluchového vnímania, logického myslenia i vyjadrovacích schopností. Ďalej posilňuje sociálne cítenie, upevňuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom a zavádza do života celej rodiny pravidelný režim.

Osvedcenie o absolvovaní