mod_vvisit_counterTento mesiac19623
Streda, 19 November 2014 15:26

Ocenenie v celoslovenskom  projekte "Modrý kruh"

Téma zdravia, zdravá výživa, dôsledky používania niektorých látok, boj proti cukrovke boli náplňou projektu Modrý kruh. Aj naša Základná škola s materskou školou Krajné sa zapojila do tohto celoslovenského projektu . My sme si zvolili názov, Filipove dobrodružstvá za zdravím. A oplatilo sa, pretože sme vyhrali spolu s ďaľšími deviatimi školami.

Dňa 15. novembra  2014  sme boli pozvaní do Bratislavy na slávnostné odovzdávanie cien.  Naše deti mali možnosť prezentovať projekt pred verejnosťou.  Reprezentovali sme nielen obec Krajné, ale aj okres Myjava a v neposlednom rade aj Trenčiansky kraj. Naše deti ukázali, čo všetko sa naučili. Navštívili sme tri krajiny,  Krajinu zdravia, Zlovestnú krajinu a Krajinu potravín. K dobrej nálade prispela návšteva milej bábky "Filipa".  Táto postavička sprevádzala deti  vo všetkých krajinách. Najkrajšia a najzdravšia bola Krajina zdravia. Pripravovali  sme ovocné šaláty a zdravé nátierky. Filip nás naučil,  že sa máme každý deň umývať, musíme dodržiavať  pitný režim,  nesmieme zabúdať na pohyb a zdôraznil konzumáciu  ovocia  a zeleniny. Toto všetko je dôležité pre zdravý život.

Projekt Modrý kruh  Projekt Modrý kruh

V druhej Zlovestnej krajine nám bábka Filipa vysvetlila, že alkohol, drogy  a fajčenie sú nebezpečné látky a naše deti  sa naučili mať pred nimi rešpekt. Žiaci 4. ročníka zhotovili k tejto téme zaujímavý plagát, ktorý odprezentovali aj v Bratislave.

Projekt Modrý kruh  Projekt Modrý kruh

V Krajine potravín sme si potraviny rozdelili na zdravé a nezdravé. Z tých nezdravých nám Filip rozprával hlavne o cukroch. Zdôraznili sme si vplyv cukrov na zdravie každého človeka. V druhom ročníku sme vytvorili  zaujímavé plagáty, ktoré tiež boli odprezentované na javisku v Bratislave. Nezaostávali ani  naši tretiaci, pretože spolu s p. učiteľkou Mgr. Jarmilou Kozárovou zhotovili nádherné  čelenky s ovocím,  ktoré zdobili  naše deti na hlavnom programe . Počas projektu sme si recitovali básne o zdravej výžive, vitamínoch, baciloch, cvičili sme na fit loptách, ale aj vyučovacie hodiny sme mali spestrené telovýchovnými chvíľkami. A aby nám bolo veselo, tak sme si spievali. Každé stretnutie a návšteva novej krajiny sa začínala spevom. Naša  pieseň V Krajine zdravia,  sa stala pre nás hymnou,  zaznela aj  v Bratislave a mala úspech.

Projekt Modrý kruh Projekt Modrý kruh

Myslím si, že sme našu školu reprezentovali  s veľkou cťou  a som hrdá za výkony našich detí. Úsmev na ich tvárach, rozžiarené očká hovorili za všetko. Boli sme plní krásnych a neopakovateľných zážitkov Poďakovanie patrí  pani učiteľke Mgr. Veronike Vydarenej, ktorá pripravila do hlavného programu v Bratislave prezentáciu a pomohla mi pri organizácii s deťmi.

PaedDr.Ľubica Karliková