mod_vvisit_counterTento mesiac19644
Štvrtok, 01 Február 2018 14:25

Vianoce v Gazdovskom dvore Turá Lúka

Stromček, darčeky, svetielka, ligot, oblátky, vôňa a chuť kapustnice, medovníkov a kapra, rodina, pohoda, preplnené nákupné centrá...Poznáme to všetci. To sú Vianoce dneška. A aké boli Vianoce kedysi? Do atmosféry Vianoc dávno minulých vtiahli deti z našej MŠ gazdiné Evka a Lívia z Gazdovského dvora v Turej Lúke. V príjemne vyhriatej a tradične zariadenej izbičke so stromčekom zaveseným nad stolom čakalo deti pútavé rozprávanie o zvykoch a tradíciách v predvianočnom a adventnom období.

Vianoce na Gazdovsko dvore Turá Lúka Vianoce na Gazdovsko dvore Turá Lúka

Ľudia vtedy vykonávali  magické rituály na očistenie tela, ochranu majetku a prostredníctvom týchto rituálov hľadali  tiež odpovede na otázky týkajúce sa budúcnosti. Spájali sa s menami Katarína, Ondrej, Barbora, Mikuláš a Lucia. Deti si s pomocou gazdín ozdobili tradičné medovníčky podľa vlastnej fantázie, z kocky cukru, kúska staniolu a šnúrky vyrobili jednoduché ozdoby na vianočný stromček, ktoré zavesili na pripravený stromček. Pomohli pripraviť tradične prestretý štedrovečerný stôl so všetkým, čo tam nesmelo chýbať. Pri práci sa tiež dozvedeli, čo symbolizujú jednotlivé predmety a veci charakteristické pre vianočné obdobie.

Vianoce na Gazdovsko dvore Turá  Lúka

Pri slávnostne prestretom stole sa naučili a spoločne si zaspievali koledu Strunka, strunka... Z Gazdovského dvora odchádzali deti plné poznatkov a dojmov, nasiaknuté atmosférou Vianoc, spomienkou na výbornú chuť bylinkového čaju a s tradične  špinavými ústami od slivkového lekváru.

Aktualizované: Štvrtok, 01 Február 2018 14:41