logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes2025
mod_vvisit_counterVčera11226
mod_vvisit_counterTento týždeň2025
mod_vvisit_counterTento mesiac100000
mod_vvisit_counterVšetky2927073
Napísal užívateľ Administrator   
Piatok, 31 Január 2020 13:54

Fonematické uvedomovanie podľa Dr. Eľkonina

Hlavne s deťmi v nižších ročníkoch, ktorí navštevujú našu základnú školu, pracujeme aj na rozvoji fonematického uvedomovania podľa Dr. Eľkonina. Deti v priebehu niekoľkých týždňov spolu s Majstrom Slabikom, Majstrom Dĺžňom, Hláskulienkami a ďalšími rozprávkovými bytosťami putujú po Krajine slov a hravo sa učia rozlišovať slabiky v slovách, prvú a poslednú hlásku, umiestnenie hlások i dlhých slabík v slovách, tiež sa zoznámia s pojmami samohlásky a spoluhlásky. Deti pochopia, že zmena jednej hlásky v slove môže zmeniť jeho význam (pes – les), či vyjadriť iné množstvo vecí (mesto – mestá). Dá sa povedať, že deti nadobúdajú celkom nové znalosti o jazyku a rozvíjajú svoj jazykový cit. Je to nácvik fonematického uvedomovania ako rozhodujúceho predpokladu osvojenia písanej reči dieťaťom.

Všetko prebieha formou hier a súťaží v malých skupinkách, čo deti veľmi motivuje k výkonu. Deti sa učia o jazyku hravou formou nové veci, riešia jazykové úlohy, hrajú jazykové hry a hlavolamy. Naučia sa spolupracovať v skupinke aj vo dvojiciach, sú vedené k tvorivému a samostatnému mysleniu. Sú pozornejšie, sústredenejšie, vnímavejšie, viac motivované pre učenie, majú rozvinutý jazykový cit, lepšie komunikujú navzájom aj s dospelým.

Osvedcenie o absolvovaní


 


Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2024 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!