logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes3228
mod_vvisit_counterVčera22505
mod_vvisit_counterTento týždeň88535
mod_vvisit_counterTento mesiac100001
mod_vvisit_counterVšetky4371264
Napísal užívateľ Administrator   
Streda, 14 Jún 2023 18:46

Vlastivedno - geografická exkurzia do Slovenského krasu

Naša škola ZŠ s MŠ Krajné zorganizovala vlastivedno – geografickú štvordňovú exkurziu pre žiakov štvrtého ,ôsmeho a deviateho ročníka. Cieľom projektu: "Poznávame Slovensko" bolo žiakom sprístupniť učivo vlastivedy a geografie zaujímavým spôsobom. Vybrali sme sa do Slovenského krasu.

Národný park Slovenský kras sa rozprestiera na juhu Slovenska pri hraniciach s Maďarskom v okresoch Rožňava a Košice-okolie. Územie je tvorené sústavou náhorných plošín s množstvom podzemných i povrchových krasových javov, kaňonov riek a tiesňav, ktoré tieto planiny od seba oddeľujú . Slovenský kras svojou prírodnou a kultúrnohistorickou rozmanitosťou tvorí jednu z najkrajších oblastí Slovenska a predstavuje najrozsiahlejšie krasové územie planinového typu v strednej Európe. Jaskyne Slovenského krasu a priľahlého Aggteleckého krasu v Maďarsku sú zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Táto časť Slovenska je príťažlivá pre každého návštevníka. Čo sme videli, čo nás zaujalo Vám sprostredkujeme prostredníctvom tohto článku.

31.máj 2023
Naše poznávanie sa začalo v zubrej zvernici v Topoľčiankach., Slnečné ráno bolo stvorené pre návštevu. Malá prechádzka lesným chodníkom nás priviedla priamo k zubrom. Už z diaľky sme videli, ako sa zháňajú ku svojim nádobám s jedlom. Najkrajším zážitkom pre nás boli mláďatká, ktoré sa tmolili okolo nádob, do ktorých im lesník nasypal zrna. Nádherný pohľad a ťažké lúčenie s mláďatkami. Nedalo sa nič robiť, naša cesta poznávania pokračovala do Hronského Beňadika, kde sme navštívili kláštor. Pri návšteve bývalého Benediktínskeho opátstva sme načreli do vzácnej histórie mníšskeho života v minulosti, ako i následných dejín skvostu Pohronia. Málokto vie o tom, že v kláštore strážia vzácnu nádobu- relikviu Kristovej krvi. Po návšteve kláštora sme putovali ďalej a našou zastávkou bol zámok Vigľaš. Presunuli sme sa v čase do stredovekých čias a zúčastnili sme zaujímavej prehliadky zámku. Unavení z teplého dňa sme sa všetci tešili na ubytovanie a oddych v Rožňave.

Zubra obora Topoľčianky Zubra obora Topoľčianky

Všetky fotky
(235)
>>>

Hronský Beňadik Hronský Beňadik
Zámok Vigľaš Zámok Vigľaš
Zámok Vigľaš Zámok Vigľaš

1.jún 2023
Slniečko nás prebudilo do nového dňa a my sme pokračovali v poznávaní. Vybrali sme do Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Jej hodnotu vytvára aragonitová výzdoba, ktorá je jediná svojho druhu v strednej Európe, pričom na celom svete je podobných jaskýň len niekoľko. Obdivovali sme jej krásu. Po prehliadke sme cestovali do obce Štítnik, kde sme si pozreli gotický evanjelický kostol, ktorý je perlou medzi gemerskými kostolmi. Kostolík ukrýva veľké bohatstvo fresiek zo 14. a 15.storočia a môže sa pochváliť aj najstarším organom na Slovensku. Po návšteve kostola sme sa vybrali k vodnému mlynu Kováčová. Zaujímavá prehliadka vodného mlyna, ktorý pôvodne patril rodine Andrássyovcov z Krásnej Hôrky. Pozreli sme si pôvodné originálne zariadenie a videli sme, ako sa kedysi vyrábala múka. Súčasťou prehliadky bola aj expozícia úžitkových predmetov a predmetov ľudovej tvorby ako napr. hrnčiarske, keramické, prútené výrobky, výšivky a iné pochádzajúce z tejto oblasti Gemera. Zaujímavá prehliadka, príjemné posedenie na terase nám dodali energiu na ďalšiu návštevu. Presunuli sme sa do kaštieľa Betliar. Je najnavštevovanejším kaštieľom na juhovýchodnom Slovensku. Obdivovali sme vzácnu zbierku obrazov, dovezené exotické predmety, ale aj poľovnícke trofeje. Po prehliadke kaštieľa sme sa presunuli do ubytovacieho zariadenia.

Ochtinská aragonitová jaskyňa Ochtinská aragonitová jaskyňa
Kostolík Štítnik Kostolík Štítnik
Kostolík Štítnik Kostolík Štítnik
Mlyn v Kováčovej Mlyn v Kováčovej
Mlyn v Kováčovej Mlyn v Kováčovej
Kaštiel Betliar Kaštiel Betliar

2.jún 2023
Deň ako stvorený na turistiku. Prebudili sme sa opäť do krásneho rána. Po raňajkách naša cesta smerovala do Zádielskej tiesňavy. Zádielska tiesňava bola vyhlásená pre svoju jedinečnosť v roku 1954 za národnú prírodnú rezerváciu. Sú v nej pozoruhodné bralá a skalné útesy, ktoré sú pestré svojimi tvarmi. Dolina je v horných častiach zarastená lesným porastom, tečie ňou potok, ktorý žblnkoce do kroku a cestu spríjemňujú príjemné zvuky vtákov. Druhou turisticky významnou dolinou v Slovenskom krase je neďaleká Hájska dolina známa svojimi Hájskymi vodopádmi. Podarilo sa nám vidieť iba dva vodopády, pretože blížiaca búrka nám neumožnila pokračovať v objavovaní krás vodopádov. Ponáhľali sme sa k autobusu a rýchlo sme sa presunuli do Rožňavy, kde nás čakala prehliadka múzea baníctva. Netrvalo dlho a spustil sa búrkový lejak. V múzeu sme navštívili expozície baníctva a hutníctva na Gemeri, zážitkové centrum Sentinel, expozíciu prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí a pozreli sme si nádvorie, kde sú umiestnené banské mechanizmy a banská železnička, ktorou sme sa previezli. Po skončení prehliadky sme sa presunuli k ubytovaciemu zariadeniu a vo večerných hodinách sme si pozreli mesto Rožňava.

Hájsky vodopád Zádielska dolina
Zádielska dolina Zádielska dolina
Múzeum baníctva v Rožňave Múzeum baníctva v Rožňave
Múzeum baníctva v Rožňave Múzeum baníctva v Rožňave

3.jún 2023
Posledný deň našej exkurzie. Rozlúčili sme sa s mestom Rožňava a zavítali sme do Silickej ľadnice. Turistickým chodníčkom sme sa dostali k tejto najvýznamnejšej prírodnej pozoruhodnosti v Slovenskom krase. Zaujala nás predovšetkým svojou celoročnou ľadovou výzdobou. Predposlednou zastávkou bola Gombasecká jaskyňa. Známa je najmä výskytom očarujúcich ihlíc visiacich zo stropu. Obdivovali sme zaujímavé útvary a hľadali sme rôzne podoby. Čas ubiehal a nás čakala už iba posledná zastávka na fare v Drienčanoch, kde pôsobil Pavol Dobšinský. Ježibaba z perníkovej chalúpky, Janko Hraško, či Dlhý, Široký a Bystrozraký nás vítali pri vstupe do obce Drienčany. Miestny evanjelický pán farár nám sprostredkoval život a tvorbu nášho rozprávkara Pavla Dobšinského. Oddýchli sme v tejto malebnej dedinke, ktorá bola poslednou zastávkou našej exkurzie a bol čas cestovať domov. Dlhá cesta nám dala zabrať, niektorí si pospali, iní pozorovali okolitý kraj.

Silická ľadnica Silická ľadnica
Gombasecká jaskyňa Gombasecká jaskyňa
Dedinka Drienčany Múzeum slovenskej rozprávky
Múzeum slovenskej rozprávky Múzeum slovenskej rozprávky

Chceme pochváliť našich deviatakov, ôsmakov a štvrtákov, že na túto exkurziu sa pripravili a svojim spolužiakom priblížili Slovenský kras zaujímavými projektami. Boli pozorní, tolerantní a slušní , dostali pochvalu za svoje projekty.
Veľké ďakujem patrí nášmu pánovi riaditeľovi Mgr. Milanovi Medveďovi, pretože práve on sa zaslúžil o to, že projekt Poznávame Slovensko uzrel svetlo sveta a každý rok sa nachádzame v inom regióne Slovenska. Po dlhej prestávke sme opäť mohli rozbehnúť projekt „Poznávame Slovensko“ a žiakom formou exkurzie sme ukázali časť z nášho krásneho Slovenska, o ktorom sa učia.

Bolo nám skvelo, priniesli sme si veľa zážitkov, skúseností a načerpali sme nové vedomosti.

Veľké ďakujem sponzorom za finančné dary.
Ďakujeme p. Korcová, p. Očkaják, p. Sukupová, p. Táborský, p. Konečný. Ďakujeme Obecnému úradu Krajné, Obecnému úradu Podkylava, Obecnému úradu Hrachovište.
Ďakujem patrí p. riaditeľovi Mgr. Milanovi Medveďovi a p. Mgr. Janke Domiňákovej za pomoc pri organizovaní exkurzie a vodičovi Jankovi Kolárikovi ml. za bezpečnú jazdu.

Vedúce projektu: PaedDr. Ľubica Karliková a Mgr. Danka Marková


 


Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2024 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!