Piatok, 14 Jún 2024 19:27

Fotograf a novinár Martin Medňanský

Svet osobností, ktorí navštívili našu školu rozšíril fotograf a novinár Ing. Martin Medňanský. Martinov rozsah činností je rozsiahly. Okrem účasti na výstavách AMF v rokoch 2003,2004 a 2006, Slovensko moje 2006, Kameň, ktorý rozpráva 2006 a ďalších, externe spolupracuje ako novinár a fotograf so Slovenskou tlačovou agentúrou /SITA/, vydavateľstvom Traoscius, časopisom ASB a vydavateľstvom Sunnyland Books /Holandsko/. To je len časť portfólia, ktorým Martin disponuje.

Martin Medňanský

Jeho prvá návšteva bola zameraná na šport. Pozostávala z úžasných fotografií, ktoré zachytávali atmosféru zimných olympijských hier v Pchjongčchangu v Južnej Kórei v roku 2018 a letných olympijských hier v Rio de Janeiro v roku 2016.

Fotogragie boli plné pocitov. Pocitov víťazstva tých, ktorí vyhrali a pocitov tých porazených. Bolo v nich vidieť nadšenie a chuť zvíťaziť, sálala z nich energia a sila umocnená ich kvalitou a doplnených Martinovými komentármi.

Druhá návšteva bola venovaná vesmíru. Vesmír je nekonečný, preto ani nemôžem povedať, akú jeho časť obsahovala Martinova prednáška. Zameral sa na objasnenie základných pojmov, ktoré súvisia s vesmírom. V súčasnosti napriek vedeckým dôkazom až 20% ľudí na Slovensku verí, že Zem je plochá. Martin deťom vysvetlil, prečo to tak nie je a zároveň to podložil vedeckými faktami. Povedal a ukázal nám, čo sú to galaxie, kométy a čierne diery. Súčasťou prednášky boli aj fotografie rôznych súhvezdí.

Martin Medňanský Martin Medňanský

Fotografia nám umožňuje vlastniť niektoré okamžiky. Z ľudí a miest sa stávajú objekty, ktoré môžu byť symbolicky vlastnené. Fotografia je tajomstvo o tajomstve, tieň v tieni. Martin sa svojim spôsobom podieľa na smrteľnosti, zraniteľnosti a premenlivosti iného človeka a to tak, že dokáže vyrezať a zmraziť okamžik.Toto a oveľa viac nám Martin umožnil vidieť a počuť. Jeho návštevou sme boli obohatení o kus jeho vnútorného sveta a jedinečných zážitkov,

Ing.Adriana Borovská

Piatok, 14 Jún 2024 18:59

Prváci a druháci na výlete

Dňa 4.6. 2024 si naši prváci a druháci nabalili batôžky a spoločne s predškolákmi sa vydali objavovať krásy Slovenska. Hoci nás vítalo daždivé ráno, smelo sme nastúpili do autobusu a tešili sa na nové zážitky. Cesta autobusom ubehla ako voda a onedlho už sme stáli na parkovisku pri jaskyni Driny. Lesnou cestičkou sme vyšliapali hore ku vchodu do jaskyne, kde nás už čakala pani sprievodkyňa. Na prehliadke nám vysvetlila, ako jaskyňa vznikla, kto a kedy ju objavil a ako hlboko pod zemou sa nachádza. Prehliadka jaskyne bola skvelá a vyskúšala aj našu fantáziu. Okrem kniežaťa Svätopluka sme videli trpaslíkov, hlavu dinosaura, šľahačkovú tortu a úplne v závere sa nám podarilo zazrieť aj ozajstného netopiera.

Prváci a druháci na výlete Prváci a druháci na výlete

Naša cesta potom pokračovala na hrad Červený Kameň. Tam sa nás ujala milá pani sprievodkyňa, ktorá nešetrila otázkami a preverila naše vedomosti. Spoločne sme odhalili kúsok našich dejín– videli sme starodávne zlaté sane, koč, rytierske brnenie, historické zbrane a mnohé ďalšie starobylé predmety. Veľmi zaujímavé boli obrazy, ktoré, nech sme sa pohli kamkoľvek, na nás neustále hľadeli. Dozvedeli sme sa, ako sa kedysi na hradoch kúrilo, kde sa varilo a ako vyzeral trón pre kráľa. Samozrejme, nesmelo chýbať ani hradné strašidlo.

Po prehliadke sme dojedli posledné zásoby v krásnom hradnom parku, kúpili si niečo malé na pamiatku a príjemne unavení sme cestovali späť domov.

Štvrtok, 13 Jún 2024 20:03

Naši tretiaci sa stali plavcami!

V mesiacoch apríl a máj sa tretiaci zúčastnili plaveckého výcviku. Mnohí žiaci už mali základy plávania a zdokonalili sa, ďalší nevedeli plávať....a naučili sa! Veľmi sa z toho tešíme! Určite sa už všetci nemôžeme dočkať zdokonaľovacieho plaveckého výcviku, ktorý nás čaká v budúcom školskom roku!

Chceme sa s Vami podeliť o naše zážitky z plaveckého výcviku. Pozrite sa:

Streda, 12 Jún 2024 19:56

Vedecké pokusy a plavba loďou po Dunaji

Tretiaci a štvrtáci z našej školy v sprievode pani učiteliek si v piatok 31. mája zbalili desiatu na celý deň a vyrazili na školský výlet do Bratislavy. Tam na nich čakali interaktívne vedecké pokusy. Mohli sa oboznámiť s virtuálnou realitou, experimentmi z fyziky, chémie, prírodovedy. Nechýbalo ani kúzlenie v kuchyni.

Pri aktivitách spoznávali ľudské telo, prakticky si na figuríne zopakovali zásady oživovania človeka. Všetky tieto aktivity a oveľa viac im pripravila základná škola v Bratislave. Po veľmi vydarenom doobedí naše kroky smerovali do prístavu. Tu na nás čakala loď. Z jej paluby pri plavbe po Dunaji sme pozorovali dominanty hlavného mesta a nábrežie Dunaja. Bol to krásny zážitok.

Pani učiteľky 3. a 4. ročníka

Utorok, 11 Jún 2024 19:50

Maxi  C  H  V Á  L  I M  E .... Maxi

Gabiku Morihladkovú,

žiačku 7. ročníka.

Celý školský rok 2023/24 riešila náročné úlohy celoslovenskej matematickej súťaže MAKS, čím dokázala, že vyniká nadpriemernou bystrosťou, inteligenciou a vytrvalosťou.