Nedeľa, 10 Marec 2019 20:56

Hana Zelinová: Jakubko

Dej knihy sa odohráva v čase SNP. Do malej dedinky Priedušná prišli ako každý rok kotlári. Cigáni. Bol s nimi i malý chlapček s jedným okom čiernym a druhým spolovice modrým. Zomrela mu matka, a preto ho cigáni nechali u starej babenky. Tá ho vychovávala ako svojho. Keď začal chodiť do školy, deti sa mu smiali, že je cigáň. Napriek posmeškom sa aj on chcel stať kotlárom. Bol šikovný, veľa vecí dokázal opraviť. Keď mal Jakubko 14 rokov, vo veľmi ťažkej dobe vojny, bol tak odvážny, že začal pomáhať partizánom. V dedine kradol potraviny, ktoré nosil do hory vojakom. Kradol u nepoctivých ľudí a tým poctivým za potraviny nechával zlatý dukát.  Tie Jakubko dostal s medeným kotlíkom, keď ho cigáni nechali u babenky. Partizáni zistili, kde Nemci schovávajú zbrane. Táto výprava sa mu však stala nešťastnou. Keď chcel Jakubko pomôcť pri oslobodzovaní, jeden z nemeckých vojakov ho zastrelil.
V tomto smutnom príbehu nám malý chlapec ukazuje, že aj deti majú veľké srdce a ochotu pomáhať.

Alexander Kmeť, 5. ročník

backNaspäť