Piatok, 21 Október 2016 15:43

PRIADKY NA GAZDOVSKOM DVORE

Po  návšteve knižnice sme sa presunuli na Gazdovský dvor na Turej Lúke. Tu sme sa dozvedeli zaujímavosti o  pradení v minulosti. Bola to naozaj veľmi ťažká práca. Najskôr si museli ľudia zasiať rastlinku s názvom konope . Keď bola vysoká ako kukurica, musela sa vytrhať, potom sa pri potoku vykopala jama a v tej konope močili. Na lámke sa konope lámalo. Vznikla priadza, ktorá sa musela učesať veľkým hrebeňom - hachlou.

Priadky na Gazdovskom dvore Priadky na Gazdovskom dvore

Potom nasledovala práca na kolovrátku a tkáčskom stave. Práca tkáča nebola veru ľahká. Presvedčili sa o tom aj naši prváci a druháci, pretože mali možnosť  vyskúšať si  na malých krosnách tkáčske remeslo.. Rozprávanie o pradení si deti spestrili piesňou "Slúžela som u Kadleca..“  K spevu sme si pripojili aj tanec a veselosti nebolo konca kraja.

Slúžela  som u Kadleca, neni tomu dávno, chcela som sa naučiti, jak sa robí plátno. Šup sem, šup tam, nám už je to šecko jedno, šup sem, šup tam, nám už je to fuk.

Priadky na Gazdovskom dvore Priadky na Gazdovskom dvore

Po speve a veselom tanci nasledovalo pohostenie, tak ako na priadkach. Pochutili  sme si na chlebíku s lekvárom a osviežil nás hrnček bylinkového čaju, ktorý nám pripravili gazdinky. Deň na Gazdovskom dvore sa skončil a my sme odchádzali do školy s novými poznatkami a dojmami.

Ľubica Karliková

Aktualizované: Piatok, 21 Október 2016 16:23