Dejepisná exkurzia
Koniec školského roka býva už tradične spojený so školskými výletmi a exkurziami. Žiaci 6. a 7. ročníka navštívili dňa 20.6.2016 Múzeum holokaustu v Seredi. Bolo otvorené na začiatku tohto roka v priestoroch bývalého pracovného a neskôr koncentračného tábora.
Účastníci exkurzie sa dozvedeli, čo je antisemitizmus, a prečo niektorí ľudia v období 2. svetovej vojny nenávideli Židov. Prešli tromi z barakov, v ktorých bývalí väzni pracovali a boli ubytovaní. Videli osobné predmety, čo po nich v tábore zostali, keď ich približne 17 000 deportovali do koncentračných táborov v Osvienčime, Terezíne, Bergen-Belzene, Dachau, Mauthausene a iných. Vystavené boli detské topánočky, kočík, bábika, ale napríklad aj kus kože v liehu s číslom väzňa, ktorý si jedna žena po skončení vojny odrezala, aby sa naň do konca života nemusela pozerať a pripomínať si utrpenie prežité v koncentračnom tábore. Hoci, na takéto niečo sa zabudnúť aj tak nedá. Časť expozície je venovaná ľuďom, ktorí Židom počas 2. svetovej vojny pomáhali. Lívia našla na pamätnej tabuli meno svojho prastarého otca, pána Michala Knapa z Krajného, nositeľa vyznamenania „Spravodlivý medzi národmi“ za záchranu Židov pred holokaustom. Žiaci si tiež pozreli výstavu o koncentračnom tábore Sobibor a vypočuli prednášku na tému „Deti a holokaust“ s krátkymi dokumentárnymi filmami o ľuďoch, v čase vojny deťoch, ktorým sa podarilo v koncentračných táboroch prežiť. Tieto kruté príbehy žiakov veľmi dojali a na ich žiadosť sme si v škole zo zakúpeného DVD pozreli aj ďalšie. Sú zverejnené aj na internete, na stránke www.edah.sk.
V areáli tábora sme videli vozeň pre dobytok z vlakovej súpravy, ktorá dvakrát viezla Židov do Osvienčimu. Sprievodca nám ukázal budovu židovskej nemocnice, budovy s bytmi dozorcov a veliteľa tábora, ale aj Appelplatz, pre mnohých väzňov miesto najväčšieho utrpenia. Neraz museli po ňom behať celú noc dookola, pričom ich dozorcovia mlátili palicami. Nie všetci sa dožili rána. Niektorí vyčerpaní od únavy padli na zem a viac už nevstali. Dúfam, že naši šiestaci a siedmaci po tejto exkurzii nikdy neuveria ľuďom, ktorí tvrdia, že holokaust nebol, a že v dospelosti nebudú podporovať podobné prejavy netolerancie a násilia, o akých sa v Seredi dozvedeli.
Druhá časť exkurzie bola zameraná na upevnenie vedomostí o stredoveku. Navštívili sme Trnavu a spolu so sprievodcom sme videli jej najvýznamnejšie stredoveké pamiatky: mestskú vežu, väzenie v budove radnice, kostnicu pri Bazilike sv. Mikuláša, mestské hradby, na ktoré sme mohli aj vyjsť a porozhliadať sa po Starom Meste a nakoniec budovu Univerzity a univerzitného Kostola sv. Jána Krstiteľa.
iv>
Náročný deň sme zakončili nákupmi v obchodnom centre City Arena.
|