Po stopách partizánov
V máji tohto roku sme si pripomenuli 70. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. Hoci na jej začiatku sa vojaci Slovenského štátu po boku Nemecka zúčastnili napadnutia Poľska i Sovietskeho zväzu, neskôr sa Slováci pridali na opačnú stranu a pomohli Nemecko poraziť. Nebolo to len priamo na vojnových frontoch. Aj v tyle nepriateľa sa našlo veľa takých, ktorí sa i za cenu straty života postavili Nemcom, či pomáhali prenasledovaným skupinám obyvateľstva, napr. Židom. Práve kraj pod Javorinou, kde pôsobilo viacero partizánskych skupín, významne prispel k narúšaniu Nemcami naplánovaných akcií.
Aby sme si tieto udalosti pripomenuli, vybrali sme sa 24.6.2015 so žiakmi 8. a 9. ročníka na exkurziu po stopách partizánov. Najskôr sme v Lubine navštívili múzeum v rodnom dome Samuela Štúra. Časť jeho expozície je venovaná aj lubinskému rodákovi, veliteľovi partizánskeho oddielu Hurban, Milošovi Uhrovi a partizánskemu hnutiu v tomto kraji.
|
|
Dozvedeli sme sa o partizánoch Martinovi Kavickom, rodákovi zo Žadovice, Jozefovi Brunovskom, Milanovi Marečkovi, Michalovi Belákovi, Iľjovi Danielovičovi Dibrovovi... Pani sprievodkyňa nám rozprávala aj o herečke Eve Kristínovej, ktorá sa počas vojny ukrývala na lubinských kopaniciach a robila partizánom spojku. Z Lubiny sme sa vybrali k pamätníku na vrchu Roh, kde je pochovaných 45 partizánov. O niektorých z nich predniesli žiaci referáty, ktoré si predtým doma pripravili. Pri tumbe Krajného žiaci porozprávali o pánovi Michalovi Knapovi a jeho pomoci Židom i americkým letcom, o rodine Mozolákovej, ktorá tiež zachránila viacero Židov, alebo o radistovi Adamovi Cvajnigovi, pochovanom na krajnianskom cintoríne.
|
|
Pri pamätníku v Cetune sme si pripomenuli osudný boj z 27.2.1945, v ktorom padol Uher a 17 jeho spolubojovníkov. Poslednou zastávkou našej exkurzie bola osada Nárcie pri Starej Turej, vypálená za pomoc partizánom. V okolí osady pôsobili počas SNP partizáni a dočasne aj štáb 2. čs. partizánskej brigády J. V. Stalina. V dňoch 3. - 4. marca 1945 fašisti vyhnali obyvateľov z osady a deväť partizánov nájdených v okolí upálili za živa v jednom z domov. Osada, ktorú fašisti podpálili, nebola po vojne obnovená.
Hoci sme pôvodne plánovali navštíviť aj pamätník SNP v Prašníku-Pustej Vsi, museli sme túto časť exkurzie z časových dôvodov presunúť na inokedy. Určite sa tam však v budúcnosti vyberieme.
žiaci 8. a 9.triedy
|