Nedeľa, 20 December 2009 20:10

Vianočný koncert - 20.12.2009

Tradične v čase blížiacich sa vianočných sviatkov deti našej školy navštevujúce folklórny súbor Krajňanček vystúpili na vianočnom koncerte s pásmom folklórnych tradícií v predvianočnom čase, ktoré v dobách našich prastarých rodičov boli bežnými spoločenskými a rodinnými zvykmi v našej obci.
mali muzikanti
V úvode vystúpili najmladší muzikanti, ktorí za doprovodu hudobnej folklórnej zložky súboru Krajňanec zožali obrovský potlesk prítomných rodičov, starých rodičov a zúčastnených občanov za predvedený hudobný a spevácky výkon.
V ďalšom vystúpení sa predstavili najmladšie deti s pásmom predvianočných hier a kolied. Neskôr staršie dievčatá pripomenuli starodávne zvyky magického liatia vosku a olova, mladšie deti pripomenuli dedinské zvyky vyháňania zlých duchov "Na Luciu" . Nechýbali ani scénky z tradičnej zakálačky "svine", ktorú predviedli starší chlapci, či pečenie vianočných oblátok miestnym kantorom za pomoci školopovinných detí.
zakalacka
Záver vianočného koncertu patril tradičnému koledovaniu a spoločnému vianočnému vinšu, ktoré navodili u prítomných divákov čaro a tajomnosť blížiacich sa vianočných sviatkov.
Ďakujeme organizátorom a účinkujúcim vianočného koncertu za vytvorenie vianočnej atmosféry a pripomenutie možno už zabudnutých zvykov z obdobia najkrajších sviatkov roka.