logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes207
mod_vvisit_counterVčera326
mod_vvisit_counterTento týždeň533
mod_vvisit_counterTento mesiac6489
mod_vvisit_counterVšetky1614397

ŠKOLSKÝ ŠPECIÁLNY PEDAGÓG

Základné informácie
Napísal užívateľ Administrator   
Utorok, 28 Jún 2016 18:48

Dejepisná exkurzia

      Koniec  školského roka býva už tradične spojený so školskými výletmi a  exkurziami.  Žiaci 6. a  7. ročníka navštívili dňa 20.6.2016 Múzeum holokaustu v  Seredi. Bolo otvorené na začiatku tohto roka v  priestoroch bývalého pracovného a  neskôr koncentračného tábora.      

Účastníci exkurzie sa dozvedeli, čo je antisemitizmus,  a  prečo niektorí ľudia v  období 2. svetovej vojny nenávideli Židov. Prešli tromi z  barakov, v  ktorých bývalí väzni pracovali a  boli ubytovaní. Videli osobné predmety, čo po nich v  tábore zostali, keď ich približne 17  000 deportovali do koncentračných táborov v  Osvienčime, Terezíne, Bergen-Belzene, Dachau, Mauthausene a  iných. Vystavené boli detské topánočky, kočík, bábika, ale napríklad aj kus kože v  liehu s  číslom väzňa, ktorý si jedna žena po skončení vojny odrezala, aby sa naň do konca života nemusela pozerať a  pripomínať si utrpenie prežité v  koncentračnom tábore. Hoci, na takéto niečo sa zabudnúť aj tak nedá.
Časť expozície je venovaná ľuďom, ktorí  Židom počas 2. svetovej vojny pomáhali. Lívia našla na pamätnej tabuli meno svojho prastarého otca, pána Michala Knapa z  Krajného, nositeľa vyznamenania „Spravodlivý medzi národmi“ za záchranu Židov pred holokaustom.
Žiaci si tiež pozreli výstavu o  koncentračnom tábore Sobibor a  vypočuli prednášku na tému „Deti a  holokaust“ s  krátkymi dokumentárnymi filmami o  ľuďoch, v  čase vojny deťoch, ktorým sa podarilo v  koncentračných táboroch prežiť. Tieto kruté príbehy žiakov veľmi dojali a  na ich žiadosť sme si v  škole zo zakúpeného DVD pozreli aj ďalšie. Sú zverejnené aj na internete, na stránke www.edah.sk.     

Dejepisná exkurzia Dejepisná exkurzia 
   
Dejepisná exkurzia Dejepisná exkurzia

V  areáli tábora sme videli vozeň pre dobytok z  vlakovej súpravy, ktorá dvakrát viezla Židov do Osvienčimu. Sprievodca nám ukázal budovu židovskej nemocnice, budovy s  bytmi dozorcov a  veliteľa tábora, ale aj Appelplatz, pre mnohých väzňov miesto najväčšieho utrpenia. Neraz museli po ňom behať celú noc dookola, pričom ich dozorcovia mlátili palicami. Nie všetci sa dožili rána. Niektorí vyčerpaní od únavy padli na zem a  viac už nevstali.
      Dúfam, že naši šiestaci a siedmaci po tejto exkurzii nikdy neuveria ľuďom, ktorí tvrdia, že holokaust nebol, a  že v  dospelosti  nebudú podporovať podobné prejavy netolerancie a  násilia, o  akých sa v  Seredi dozvedeli.

Dejepisná exkurzia Dejepisná exkurzia 
   
Dejepisná exkurzia Dejepisná exkurzia


      Druhá časť exkurzie bola zameraná na upevnenie vedomostí o  stredoveku. Navštívili sme Trnavu a  spolu so sprievodcom sme videli jej najvýznamnejšie stredoveké pamiatky: mestskú vežu, väzenie v  budove radnice, kostnicu pri Bazilike sv. Mikuláša, mestské hradby, na ktoré sme mohli aj vyjsť a  porozhliadať sa po Starom Meste a  nakoniec budovu Univerzity a  univerzitného Kostola sv. Jána Krstiteľa.

Dejepisná exkurzia Dejepisná exkurzia  Dejepisná exkurzia 
Dejepisná exkurzia Dejepisná exkurzia  Dejepisná exkurzia

iv>


      Náročný deň sme zakončili nákupmi v  obchodnom centre City Arena.


 


Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2019 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!

Tieto stránky používajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača. Ak sa chcete dozvedieť viac o súboroch cookies, ktoré používame a ako ich odstrániť, prečítajte si naše zásady ochrany osobných údajov.

Akceptujem cookies z tohto webu.