logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes205
mod_vvisit_counterVčera326
mod_vvisit_counterTento týždeň531
mod_vvisit_counterTento mesiac6487
mod_vvisit_counterVšetky1614395

ŠKOLSKÝ ŠPECIÁLNY PEDAGÓG

Základné informácie
Napísal užívateľ Administrator   
Piatok, 21 Jún 2019 10:43

Cesty do minulosti

V piatok 7.6.2019 navštívili žiaci 5., 7. a 8. ročníka obec Hlboké a mesto Modra, aby si pripomenuli dve významné osobnosti našich národných dejín – kodifikátorov spisovnej slovenčiny, politických vodcov v revolučných rokoch 1848 – 1849, spisovateľov a publicistov – Jozefa Miloslava Hurbana a Ľudovíta Štúra.
Pôsobisko nášho krajana Jozefa Miloslava Hurbana – Hlboké – sme (s inými žiakmi) naposledy navštívili pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia v roku 2017. Podobne ako vtedy, aj tentokrát sme si prezreli pamätnú izbu v budove bývalej ľudovej školy, zastavili sme sa pred pamätnou tabuľou na evanjelickej fare, ktorá sa viaže k uzákoneniu spisovnej slovenčiny v roku 1843, a na bývalom cintoríne sme obdivovali monumentálnu stavbu Hurbanovej mohyly – dielo jeho synovca Dušana Jurkoviča.
V Modre si žiaci zopakovali a prehĺbili vedomosti o Ľudovítovi Štúrovi, či už pri prehliadke expozície jeho múzea, ale aj v pamätnej izbe, v ktorej po tragickej nehode na poľovačke v roku 1856 ako 41-ročný skonal.

Cesty do minulosti Cesty do minulosti
 Cesty do minulosti Cesty do minulosti

Piataci sa vo štvrtok 13.6.2019 preniesli do ešte vzdialenejšieho historického obdobia. V Starom divadle v Nitre si pozreli hudobný epos Trója, predlohou ktorého bola Homérova Iliada. Na začiatku predstavenia spoznali nemeckého archeológa Heinricha Schliemanna a jeho manželku Sofiu, ktorí koncom 19. storočia hľadali v Turecku pozostatky slávneho starovekého mesta Trója . Schliemann divákom porozprával o gréckych bohoch, ktorí sa objavili na javisku na improvizovanom Olympe, a ich intrigách a manipulovaní s osudmi smrteľníkov. Tak bohyňa Afrodita spôsobila, že sa do trójskeho princa Parida zaľúbila najkrajšia žena sveta, nanešťastie už vydatá manželka spartského kráľa, krásna Helena. Keďže ju Paris uniesol, začala sa dlhá vojna medzi Grékmi a Trójanmi, ktorá sa skončila skazou Tróje.

Hudobný epos Trója Hudobný epos Trója

Predstavenie bolo pre žiakov silným zážitkom. Aj keď trvalo dve hodiny, všetko pozorne sledovali. Pôsobivé boli najmä hudba a piesne. Bolo ich toľko, že sa cítili ako na muzikálovom predstavení. Na vlastné oči videli veľkého trójskeho koňa, ktorého darovali Gréci Trójanom, ale boli ukrytí v jeho vnútri, a tak sa im lsťou podarilo Tróju dobyť. Spoznali tiež najvyššieho gréckeho boha Dia, jeho manželku Héru, dcéry Aténu a Afroditu a syna Apolóna. Videli, ako sa v staroveku ľudia obliekali, ako sa bojovalo...

Hudobný epos Trója Hudobný epos Trója

Verím, že budúci rok, keď sa o období staroveku budú učiť na dejepise, svoje poznatky z predstavenia ešte využijú.

V. Boorová


 
Napísal užívateľ Administrator   
Piatok, 21 Jún 2019 10:20

BLAHOŽELÁME TRETIAKOM !

Naši tretiaci sa opäť v tomto školskom roku zapojili do celoslovenskej čitateľskej súťaže
Čítame s Osmijankom – pridaj sa aj ty!

Celoslovenská čitateľská súťaž je zameraná na rozvoj čitateľskej gramotnosti žiakov 1. stupňa základných škôl. Realizuje sa v školách a knižniciach na celom Slovensku.
Cieľom súťaže je motivovať deti k čítaniu detskej literatúry, k rozhovorom o prečítanom, k tvorivým aktivitám v škole, ale i v rodinách. Podporuje predstavivosť, slovnú zásobu, rozvoj fantázie a posmeľuje deti k rozprávaniu o prečítanom.
V školách a knižniciach sa riešili súťažné úlohy od novembra 2018 do konca apríla 2019.

Vyhodnotenie súťaže:

V mesiaci jún 2019 odborná porota vyhodnotila súťažné práce, určila víťaza súťaže a vybrala najlepších 8+8+8 súťažných kolektívov.
Boli sme ocenení po tretíkrát.
Ako prváci sme boli v tretej osmičke, druháci v prvej osmičke.
Blahoželáme tretiakom, pretože tento školský rok sme v druhej osmičke najúspešnejších škôl!

Čítame s Osmijankom -logo


 
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 20 Jún 2019 11:52

Škola v prírode na Orave

Naši najmenší prváci, druháci a tretiaci sa dňa 10. júna 2019 zúčastnili letnej školy v prírode. Deti sa tešili, boli plné očakávania, aké dobrodružstvo zažijú  Prežili  sme slnečný týždeň v Škole v prírode  na Kubínskej holi, neďaleko Dolného Kubína. Čakalo nás prekrásne prostredie so zaujímavým programom.

Škola v prírode na Oravekliknite na obrázok

Náš animačný  program bol zameraný na ochranu planéty Zem. Počas štyroch dní si deti  rozprávali o ochrane vôd, pôdy, živočíchov a rastlín. Rozprávanie sa striedalo s hrami, súťažami a inými aktivitami. O  kopec zábavy, dni plné hier a dobrodružstiev sa starali  naše animátorky Malí ochranári si pod ich vedením mohli vyskúšať a overiť svoje  zručnosti.

Škola v prírode na Orave

Počas školy v prírode sme navštívili Múzeum starých kočov v Oravskom Podhradí. Múzeum šľachtických kočiarov a saní je jedinečnou a najrozsiahlejšou zbierkou na Slovensku. V múzeu sme videli 21 exponátov, ktoré boli doplnené dobovými figurínami. Na chvíľu sme sa preniesli do minulých čias. Nechali sme sa unášať čarom minulého storočia, keď sa po našich cestách preháňali luxusné kočiare. Videli sme aj  poľovnícke kočiare a samozrejme aj pohodlné sane na zasnežené zimy.
V posledný deň sme navštívili Oravský hrad. Je jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Bol oddávna opevneným hradiskom  Na prehliadke nás čakalo 680 schodov. Prejsť všetky nebolo jednoduché, pretože nad hlavami nám svietilo slniečko, ktoré nás sprevádzalo počas celej prehliadky. Malé nôžky prvákov, druhákov a tretiakov pociťovali únavu, ale všetci sa prekonali a Oravský hrad  si pozreli v plnej kráse. Na hrade sa naše putovanie skončilo. Čakala nás už len cesta domov. Úžasná  škola v prírode v nás zanechala nezabudnuteľné zážitky.
Na záver patrí veľké poďakovanie lekárke MUDr. Janke Gellenovej, ktorá sa počas celého pobytu starala o malých pacientov.
Ďakujeme  za sponzorské dary – sladkosti:
-rodine Petra Moravca,
-rodine Petra Loveckého
-rodine Maslíkovej
Ďakujeme aj vodičovi Jankovi Kolárikovi mladšiemu. ktorý sa postaral o našu bezpečnosť na cestách a šťastlivo nás dopravil na Oravu a späť domov.

pani učiteľky Karliková, Pagáčová a Kozárová


 
Napísal užívateľ Administrator   
Utorok, 18 Jún 2019 17:17

Deň detí 2019 v Krajnom

Na začiatku júna sa každoročne na Slovensku organizujú podujatia spojené s deťmi. I v Krajnom sa stalo tradíciou celodenné spoločenské a športové stretnutie detí s dospelými počas jednej soboty. Všetko sa začalo cestou rozprávkovým lesom, na ktorú návštevníkov vyprevádzali dve indiánske squaw. Každý, kto vydržal prejsť pešo približne 2 kilometre prevažne zalesneným okruhom, sa stretol s rozprávkovými bytosťami na deviatich stanovištiach. Na nich museli deti plniť rôzne disciplíny, plniť úlohy, či prekonávať prekážky.

 Fotogaléria z Dňa detí 2019
kliknite na obrázok

Mach a Šebestová mali pripravené triafanie loptičkami do otvorov z rôznej vzdialenosti. Na druhom stanovišti bolo treba prejsť pavučinovým labyrintom, prejsť popod alebo okolo dvoch obrovských domácich pavúkov, ktorých si pre potešenie chovajú dve bosorky Lenka a Janka. Na tretej kontrole tri víly dozerali na lov neposedných rybičiek. Ktovie, ako chutili večer urobené na grile. Na Bukovine boli pripravení poľovníci so vzduchovkami, ktorí pomáhali so streľbou do terčíkov. Na všetko dával pozor prísny poľovnícky pes.

Deň detí 2019

Štvrté stanovisko bolo ozaj ťažké. Tu bolo potrebné prejsť ponad hlboký výmoľ po dlhom lane. To však nebolo všetko. Z konára bol spustený visiaci rebrík, ktorý bolo náročné zdolať hore i dolu. Všetko sa však vďaka dopomoci a záchrane Dlhého, Širokého a Bystrozrakého podarilo.

Deň detí 2019

Náročnejším to robil aj šašo Mašo, ktorý vymýšľal všelijaké uzly, až si podaktorí zauzlili aj prsty. Piate stanovište lákalo všetkých doďaleka znejúcou hudobnou produkciou, ktorá sa valila z lesa. Deti museli dokázať svoju zručnosť tým, že preniesli loptičku lyžičkou cez bludisko do cieľa. To by sa dalo zvládnuť. Ale skúste to pri takom falošnom hluku na ozajstných husliach /alebo ozajstnom hraní na falošných husliach?/. Takto Tekla /čítaj Tequila/ urobila disciplínu ťažšou. Ešteže deťom pomáhal Lúčny kôň a Lienka. Našťastie na nasledujúcom stanovisku deti dostávali energetický nápoj pokojného Vikinga, ktorý varil vo velikánskom kotle.

Deň detí 2019

Tak si doplnili energiu na plnenie silových disciplín – dvíhanie veľkých balvanov, preskoky cez prekážky a prechod cez škodovácke plášte, na čo dohliadali Thor s druidom. Na ôsmom stanovišti bolo treba zoskočiť pomocou lana z kopca na rovinku. Najťažším sa zdalo udržať sa na lane počas krátkeho letu.

Deň detí 2019

Svedčilo o tom množstvo otlakov a minutých leukoplastov. Ale dvaja lúpežníci dávali veľký pozor, aby sa nič vážne nikomu nestalo. Po absolvovaní každej disciplíny účastníci dostali pečiatku a sladkú odmenu. Z posledných síl sa návštevníci priblížili k poslednému zastaveniu. Pod usilovným dohľadom dvoch včielok Janky a Barborky nosili peľové guľôčky do peľových valcov. Odmenou im bol chutný med na oblátke. Po splnení tejto úlohy mali účastníci deväť pečiatok na rukách, nohách, niektorí aj na čele. Ich počet v cieli kontrolovali Danka a Janka, ktoré zároveň úspešným deťom vystavili diplom. Týmto sa však sobotný program nekončil. Vysilení záujemcovia sa mohli občerstviť zmrzlinou, nápojmi, párkom v rožku, langošmi, cigánskou, guľášom, nabrať síl a zúčastniť sa ďalších aktivít. Vybrali sa obdivovať šikovnosť mladých krajnianskych hasičov, zaskákať si na trampolíne, zahrať si rôzne pohybové hry, nohejbal, futbal, alebo si namaľovať na tvár novú tvár. Tohto roku sme sa prvýkrát nemohli na koňoch nosiť, ale voziť.

Deň detí 2019

Medzi deti prišli štyria páni na silných motorkách, ktorí vytrvalo vozili záujemcov okolo ihriska. Táto disciplína mala obrovský úspech. Svedčí o tom štvorhodinové jazdenie a nekončiaci zástup malých i väčších spolujazdcov a ich vysmiate tváre.

Deň detí 2019

Deň sa končil tradičným futbalovým zápasom detí a rodičov. Proti sebe nastúpilo netradične 27 hráčov mladších ročníkov a asi 20 dospelých. Zabrali celé ihrisko, ledva mala kade lopta prejsť. Napriek veľkému nasadeniu brankárov a obrancov zápas skončil nerozhodným výsledkom 5:5. Každý teda odchádzal z ihriska spokojný. Poslednou súťažou bolo kopanie pokutových kopov o detského kráľa strelcov. V Krajnom sme zvyknutí, že do futbalu sa zapájajú aj dievčatá. Keďže sú veľmi šikovné, nikoho neprekvapili ich výkony na ihrisku ani umiestnenie medzi najlepšími strelcami. Víťazom a najlepším strelcom sa stal Kubo Malik, po napínavom a dlhom rozstrele sa na druhom mieste umiestnil Samko, na treťom Barborka Vičanová a odmenu za štvrté miesto získal Šimon Torák.

Deň detí 2019

Poďakovanie za vydarené podujatie patrí všetkým organizátorom zo školy, ktorí akciu pripravovali a zabezpečovali jej priebeh. Takisto aj priateľom školy, ktorí nám pomohli so zabezpečením: Jankovi Konečnému, Vladovi Baranovi, Paľovi Vydarenému, Paľovi Egrešimu, Paľovi Kravárikovi, Jarovi Sadloňovi, Sonke Haššanovej, Zuzke Šusterovej, Adke Batkovej, Janke Sukupovej, Mirke Lackovej, Jurajovi Kriškovi, Brančovi Melicherovi.
Podporil nás Obecný úrad Krajné, Hrachovište, Podkylava, Tesco Myjava, Curadent Slovakia.
Obdiv a vďačnosť za nápady, čas a energiu na stanovištiach patrí: Danke, Marekovi, Lenke, Janke, Tomášovi, Jurajovi, Pavlovi, Dušanovi, Janke, Danke, Adke, Michalovi, Radovi, Michalovi, Jánovi, Janke, Barborke, našim deviatačkam Mati, Kike, Vaneske a štyrom motorkárom.

Deň detí 2019

V túto sobotu nám prialo aj počasie. Bolo slnečno, teplo, príjemne. Takí boli aj ľudia, ktorí podujatie navštívili. Neplnili sme žiadne želania ani sny. Chceli sme len venovať čas a pozornosť malým a zraniteľným človiečikom a ukázať im, že dospelí sú tu kvôli nim. Nielen v tento jeden deň.

Milan Medveď


 
Napísal užívateľ Administrator   
Pondelok, 27 Máj 2019 16:11

Beseda s konateľom CK Malko Polo

"Svet je kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú iba jednu stranu" - St. Augustine.

Už druhýkrát sme privítali na našej škole konateľa spoločnosti CK MALKO POLO z Myjavy Ing.Petra Málka. Je to skúsený a rozhľadený človek,ktorý má za sebou úspechy v podnikaní v oblasti cestovného ruchu, ktorý prešiel kus sveta a navštívil každý kontinent.
Povedal nám o špecifikách v podnikaní v cestovnom ruchu, ktorými sú sezónnosť,zvláštnosti regiónu, obľúbenosť a úspešnosť,ktorá vyplýva z toho, čo v inej CK nemajú.Žiakom dal konkrétne rady, na čo sa majú zamerať, ak by sa v budúcnosti chceli venovať tomuto odboru.
Podnikať a cestovať začal s bratom pred rokom 1995, kedy začali organizovať dobrodružné zájazdy do Maroka a Škandinávie. Neskôr založil CK MALKO POLO na Myjave a portál Letenky.sk, ktorého vlastníkom bol 10 rokov. Viackrát dostal od touroperátorov ocenenie  v TOP 10 predajca zájazdov na Slovensku.

Beseda s konateľom CK Malko Polo Beseda s konateľom CK Malko Polo Beseda s konateľom CK Malko Polo

Všetko toto a ešte mnoho cestovateľských zážitkov k tomu sme  mohli zažiť na prednáške o cestovaní a podnikaní.Podnikanie nie sú len suché čísla,je to aj radosť z objavovania nových vecí, rozširovanie si všeobecného rozhľadu a spoznávanie nových ľudí.

"Každé cestovanie má svoje výhody. Ak cestovateľ navštívi lepšie krajiny, môže sa naučiť, ako tú svoju zlepšiť. Ak ho osud zavedie do horších, aspoň sa naučí si tú svoju užívať" - Samuel Johnson

Ing.Borovská Adriana


 
Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2019 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!

Tieto stránky používajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača. Ak sa chcete dozvedieť viac o súboroch cookies, ktoré používame a ako ich odstrániť, prečítajte si naše zásady ochrany osobných údajov.

Akceptujem cookies z tohto webu.