mod_vvisit_counterTento mesiac19791

2. e- prihláška

Piatok, 08 Marec 2024 10:00

Beseda so spisovateľkou

V pondelok 4. marca 2024 prišla našich tretiakov, štvrtákov a piatakov navštíviť pani spisovateľka Renáta Matúšková. Priniesla so sebou aj bábku – Fifíka, pretože spolu s Martou Hlušíkovou a Gabrielou Futovou patrí k trojici spisovateliek, ktoré do tohto časopisu pravidelne prispievajú. Žiakom podarovala Letný magazín Fifíka z minulého roka, v ktorom je okrem básní a príbehov aj veľa zábavných aktivít, receptov či plagátov. Piataci ho hneď v stredu využili na hodine literatúry, keď si najskôr prečítali povesť o hrade Vršatec a potom sa ju pokúsili zdramatizovať. Predviedli svoju schopnosť improvizovať, vyjadrovať sa gestami či pohybom a zažili pri tom veľa zábavy.

Beseda so spisovateľkou
Vráťme sa ale k besede a pani spisovateľke. Je to inak pani učiteľka na 1. stupni v Holíči. Už ako druháčka sa pokúšala čítať povesti od Jána Domastu, ktoré však boli veľmi dlhé a pre ňu v tom čase aj náročné na pochopenie. Preto sa v dospelosti, keďže má rada históriu, rozhodla, že bude písať povesti, ktorým porozumejú i mladšie deti, a budú ich môcť využiť aj na rôznych recitačných súťažiach. Okrem piatich kníh povestí napísala tiež knihu o detstve nášho rodáka, Milana Rastislava Štefánika. Pani spisovateľka porozprávala žiakom i o tom, ako vzniká kniha. Ona sama je odkázaná pri písaní kníh s historickou tematikou navštevovať archívy, obecné úrady či potomkov pamätníkov a dopredu si naštudovať množstvo historických faktov. Tie potom v správnom pomere premieša so svojou fantáziou a povesť je na svete. Po spisovateľovi prichádza na rad jazykový redaktor a editor. Tí opravujú v rukopise pravopisné chyby a navrhujú, ako inak ho treba upraviť predtým, ako ide do tlačiarne.

Beseda so spisovateľkouBeseda so spisovateľkouBeseda so spisovateľkouBeseda so spisovateľkou

Naši žiaci mali možnosť pozrieť si finálnu podobu kníh Renáty Matúškovej „Čarovné povesti slovenské“ a „Bratislavské povesti a iné neobyčajné zvesti“, pretože súčasťou besedy bola aj predajná výstava. Do poličiek detských izieb niektorých z nich pribudla kniha s podpisom a venovaním pani autorky. Na záver besedy sa žiaci odfotili s bábkou i časopisom Fifík a táto spoločná fotografia má byť uverejnená v jednom z jeho nasledujúcich čísel.

Utorok, 05 Marec 2024 17:04

Ja ľúbim slovenčinu - logo

Pätnásť žiakov 2. – 8. ročníka sa v tomto školskom roku opäť zapojilo do súťaže YPSILON – SLOVINA JE HRA. Jej organizátor – o.z. LEXICON SLOVAKIA z Košíc pre nich pripravil zábavné testy, pri riešení ktorých si mohli preveriť svoje vedomosti z materinského jazyka. Testy boli nádherne ilustrované a všetky otázky žiakov 1. stupňa sa viazali k jednej detskej knihe – napríklad druháci riešili otázky spojené s knihou Danka a Janka, tretiaci s knihou Opice z našej police a štvrtáci Maťko a Kubko. Organizátori tak súčasne podporili aj pozitívny vzťah detí ku knihám a čítaniu. Úlohy pre starších žiakov zasa vychádzali z tém, ktoré sú aktuálne pre ich vek.

Naši žiaci preukázali, že slovenčina im nerobí žiaden problém a 14 z 15 získalo diplom so zlatou medailou, čo znamená, že ich úspešnosť bola 80% a viac.
Najlepšie sa darilo žiakom:

Kristína Boorová – 5. ročník, úspešnosť 100%
Dorota Martináková a Bianka Svitková – 5. ročník, úspešnosť 99%
Anna Illová – 3. ročník a Kristína Šulovská – 4. ročník, úspešnosť 98%
Alžbeta Kružicová – 4. ročník, úspešnosť 97%
Šimon Šulovský – 2. ročník a Eliška Illová – 5. ročník, úspešnosť 96%
Eliška Bieliková – 5. ročník, úspešnosť 94%
Gabriela Morihladková – 7. ročník, úspešnosť 92%

Srdečne blahoželáme!

Streda, 28 Február 2024 20:35
Expert geniality show logo

EXPERT
geniality show

Expert geniality show logo

28. novembra 2023 sa uskutočnil 16. ročník celoslovenskej vedomostnej súťaže pre žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ. Z našej školy sa do súťaže zapojilo 11 žiakov – 5 piatakov, 4 šiestaci a 3 ôsmaci. Najlepšie výsledky dosiahli nasledovní žiaci:

Běla Halašová (6. ročník) súťažila v témach Ako funguje svet a Päť jazykov kultúry. V téme Päť jazykov kultúry získala titul TOP EXPERT (umiestnila sa v prvej štvrtine výsledkovej listiny). Celkovo obsadila v konkurencii 1472 šiestakov 69. miesto.

Eliška Illová (5. ročník) získala titul TOP EXPERT v témach Ako funguje svet a Päť jazykov kultúry a obsadila v celkovom poradí 7. miesto (1775 súťažiacich).

Patrik Pilát (5. ročník) získal titul TOP EXPERT v témach Ako funguje svet a Päť jazykov kultúry a obsadil v celkovom poradí 28. miesto (1775 súťažiacich).

Streda, 14 Február 2024 16:45

PYTAGORIÁDA

V dňoch 12. – 13. 12. 2023 sa konal 45. ročník školského kola Pytagoriády (pre žiakov 3. - 8. ročníka). Žiaci mali v priebehu 60 minút vyriešiť 15 úloh. Aby sa stal žiak úspešným riešiteľom, musel správne vyriešiť minimálne 10 úloh. Okrem toho sa dali body získať za ušetrené minúty – za každé 4 minúty žiak získal 1 bod. A tu je zoznam našich úspešných riešiteľov a body, ktoré získali (počet správne vyriešených príkladov + body za ušetrené minúty):

3. ročník       4. ročník
Meno a priezvisko Počet bodov  Meno a priezvisko Počet bodov
Dominika Valášková 15+11 Adam Pyšný  13+9
Karin Remiašová 15+10  Jakub Kolník  13+5
Šimon Martinák 14+11 Martin Pagáč 10+8
Jakub Lacho 14+ 9 Emily Morihladková 11+4
Lujza Očkajáková 14+ 9 Jakub Ján Nosko 11+3
Juliana Halašová 13+ 9
5. ročník       6. ročník
Meno a priezvisko Počet bodov  Meno a priezvisko Počet bodov
Lucia Lančaričová 13+6 Tomáš Lančarič  12+6
Matej Schoeller  12+6 Šk. kolo Pytagpriády

Eliška Illová 12+5
Patrik Pilát 12+2

Dve žiačky – Dominika ValáškováKarin Remiášová - obidve z 3. triedy - dokázali vyriešiť správne všetkých 15 úloh. Dominika Valášková  získala zároveň najviac bodov (26), čím sa stala najúspešnejšou riešiteľkou z našej školy.

Okresné kolá Pytagoriády sa uskutočnia 9. a 10. 4. 2024 v Myjave.