Štvrtok, 20 Júl 2023 21:10

Naša činnosť v ŠKD

Už aj menšie deti sa vedia realizovať a ukázať vo svojej činnosti kus svojej osobnosti, svoje túžby, schopnosti a nadanie, Ak im na to vytvoríme podmienky a prostredie. Žiadne z detí nemusí mať predstavivosť ako Salvador Dalí, aby si rozvíjalo svoju kreativitu. Jediné, čo na to potrebuje, je čas, priestor a vhodné materiály. A rozvinie to v ňom omnoho viac schopností, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ono to totiž vôbec nie je o technike ani výsledku. Nemusíte od detí chcieť, aby nakreslili alebo spravili niečo pekné, a ak sa im to nepodarí, tak tvorenie netreba zavrhnúť s tým, že im to nejde a vlastne ich to ani nebaví.

Dnešná spoločnosť vyvíja na deti aj rodičov priveľký tlak. Všetci sa stále pýtajú to isté. Čo už ovláda Vaše dieťa? Čo vie nakresliť alebo urobiť? U nás v ŠKD by sa mali deti cítiť voľne, slobodne a zároveň by mali byť zaujaté niečím, čo ich baví. Kreatívna tvorba u detí je proces, ktorý by mal byť vedený dieťaťom, nie dospelým. Dospelý má ukázať dieťaťu základné veci - ako držať štetec, ako ho používať, ako vytlačiť lepidlo z fľašky na papier, ako spracovať hmotu na vyrábanie. A všetko ostatné necháme na dieťa. Začne si uvedomovať svoje vlastné ja a to, že má potreby, ale aj nápady a túžby. Ukážeme mu, že má hodnotu a že jeho názor je dôležitý.

Z činnosti školského klubu detíZ činnosti školského klubu detíZ činnosti školského klubu detíZ činnosti školského klubu detí

Okrem tvorenia striedame činnosti s pohybovými hrami, súťažami a vedomostnými hrami. Možno sa zdá, že práca vychovávateľky je jednoduchá. Ale nie je. Je to zosúladenie pedagogických, organizačných, tvorivých a empatických schopností do jedného celku. Veríme, že sa nám to darí a budeme v nej pokračovať.

Vychovávateľky ŠKD