mod_vvisit_counterVčera1994
Nedeľa, 17 Marec 2019 21:37

Vianočná prechádzka

Tradične pred Vianocami sa stretávame na záverečnej turistickej vychádzke. Tento rok asi takmer všetci turisti s mamami piekli medovníky. Zišli sme sa totiž iba siedmi. A to sme vyrážali až o desiatej autobusom do Prehôrky. Odtiaľ sme šliapali už po svojich okolo Marušíkovcov do Kahúnovej doliny. Od hlavnej cesty nás čakal výstup do kopca až na cyklotrasu vedúcu na Bradlo. Veľmi sme sa však nezapotili. Bolo totiž primrznuté, napadlo aj troška snehu, preto bol vzduch príjemne chladivý. Keďže nasnežilo, tak jediný chlapec, ktorý šiel s nami, si užil guľovačky až-až, lebo ostatné štyri dievčence sa na ňom dosýta vybláznili. Cestou sme za chrbátmi počuli streľbu na Drieňovici. Čas vianočný je aj časom vianočných poľovačiek. Našťastie poľovníci boli od nás ďaleko a smerovali sme úplne opačným smerom. V Osikovci sme stretli a trocha prikŕmili krásneho jazdeckého koňa a neposednú kozu. Nad osadou sme vyšli na čistinku. Kým sme sa my kochali prírodnou scenériou, zasneženou dolinou a vzdialeným Čachtickým hradom, Terezka si urobila veľkú snehovú guľu, ktorú potom teperila až na samý vrch.

Vianočná prechádzka Vianočná prechádzka Fotogaléria

Na cyklomagistrále bolo ešte viac snehu, než v doline. A koho sme tam nestretli. Za veľkého rachotu nás poobiehali poľovníci na automobiloch a skriňovej Avii. Myslel som si, že autami sa poľuje len na Safari, ale vidím, že sa táto vymoženosť dostala aj do našich končín. Dozvedeli sme sa, že poľujú smerom do Pagáčov a my sme zabočili dolu Vlčou dolinou do Matejovca. Tu nám na chvíľku zmizol chodník v chrástoch, cez ktoré sme sa museli popredierať. Sneh nám pritom napadal za krk, no trvalo len pár minút, a boli sme na lesnej ceste. Tu sa nám prihodil zvláštny príbeh. Hore Vlčou dolinou hnal poľovný pes diviaka, ktorý už ledva prepletal nohami. Šťastie, že to bolo na protiľahlom brehu, no medzi stromami bez lístia ho bolo zreteľne vidieť. Po chvíli sa nám stratil z očí v miestach, kde sme z kríkov vyšli na cestu. Po pár minútach sa zrazu odtiaľ ozval výstrel. Domysleli sme si s Jankou, prečo asi. Deti pri svojom vyvádzaní si to ani nevšimli. Onedlho sa k nám pripojil mladý pes, ktorý mal značku aj s telefónnym číslom. Volal som majiteľovi, no nikto sa mi neozval. Dievčence sa pohrali a potom sme ho zahnali, veď majiteľ ho možno v lese hľadal. Prebehli sme cez hlavnú cestu a okolo osamelého stromu sme vykročili do Chalúp, miestnej časti Matejovca. Pripojili sme sa na chvíľu na zelenú turistickú značku, z ktorej sme odbočili k priehrade a potom dolu k Luskovici. Odtiaľ sme sa popri Korytárke dostali do Žadovice a zadnou stranou po lúkach až do Krajného, kde sme turistiku ukončili na Vianočných obecných trhoch. Bola to celkom príjemne prežitá predvianočná sobota.