Utorok, 05 Apríl 2022 14:52

,,Morena heš, do potoka bež!“

Jar je tu!

Naša MŠ si ctí tradície a ľudové zvyky a tak sme sa 4.apríla spevom piesne “Morena, Morena za kohos umrela“ rozlúčili so zimou. Deťom sme najskôr rozprávaním priblížili tento ľudový zvyk. Vysvetlili sme im, že Morena je symbol zimy a chorôb a na jar končí jej vláda. Morena je známa i v dnešnom folklóre - ľudových zvykoch, ktoré zaraďujme i o výchovno- vzdelávacej činnosti v MŠ.

Vynášanie Moreny v MŠVynášanie Moreny v MŠVynášanie Moreny v MŠVynášanie Moreny v MŠVynášanie Moreny v MŠVynášanie Moreny v MŠ

Deti obidvoch tried si pri vynášaní Moreny pripomenuli ľudové tradície, ktoré treba zachovávať. Morenu sme zapálili a hodili do potoka pri štadióne za súčasného recitovania básne:
Morena, Morena, obi si kolená.
Prichystáme ťa, odejeme ťa,
zapálime ťa, zhodíme ťa.
Vo vode ťa utopíme
takto ťa odprevadíme.
Nech rozkvitne zelený háj
a nech príde krásna jar.

Vyniesli sme Morenu z dediny, priniesli sme jar novú do dediny.

p.učiteľky MŠ