Projekt "Poznávame Slovensko"
„Čo počuješ, zabudneš. Čo vidíš, zapamätáš si. Čo vyskúšaš, pochopíš. “ Čínsky filozof Konfúcius.
Človek si najviac zapamätá, keď danú vec alebo situáciu vníma viacerými zmyslami. To znamená, čím viac podnetov k danej situácii mozgu poskytneme, tým trvalejší zápis v ňom zostane. Preto sa v škole snažíme vytvárať podnetné prostredie s vlastnými skúsenosťami a vnemami žiakov.
Niekoľko rokov sme hovorili o tom, že by bolo dobré, keby žiaci navštívili tie miesta, o ktorých sa učia na vlastivede a geografii. Týka sa to 4. a 9.ročníka, lebo títo sa učia o Slovensku, jeho kultúre, zvykoch, tradíciách, histórii, pamiatkach. Osem rokov máme pripravený projekt "Poznávajme Slovensko". Niekoľkokrát sme podávali žiadosť o grant, no ani raz nám jeho schválenie nevyšlo. Rozhodli sme sa preto, že zrealizujeme našu predstavu a vyskúšame, či to bude fungovať.
Cieľom projektu je nahradiť klasickú formu vyučovacej hodiny iným spôsobom vyučovania, prelínať výchovu so vzdelávaním v neznámom prostredí, kde centrom pozornosti edukácie bude žiak, rozvoj jeho osobnosti a napredovanie. Predpokladáme, že si odnesie nielen trvalé hodnoty, vedomosti, ale aj postoje, záujmy, spôsob komunikácie, racionálne poznávanie, selekciu informácií, samostatnosť, tímovú spoluprácu a toleranciu. Celý vzdelávací pobyt bude naplnený neopakovateľnou atmosférou plnou aktivít a poznávania spojeného s cestovaním po Slovensku.
Našu krásnu krajinu máme rozdelenú na 10 oblastí, kde chceme navštíviť nielen miesta z učebníc, ale aj to, čo je pre daný región charakteristické. Všetko zdokumentujeme fotoaparátmi, kamerou, urobíme prezentácie, ozvučíme, a tak vyrobíme o danom regióne vlastný výukový materiál s pracovnými listami, ktorý budú využívať ďalší žiaci v nasledujúcich ročníkoch. Všetkému predchádza príprava na vyučovaní a samostatná práca žiakov. Tí sú rozdelení do malých skupín a pripravia si krátke informácie o pamiatkach, stavbách, podujatiach, ktoré na pobyte navštívime. O tomto potom informujú ostatných účastníkov priamo na konkrétnom mieste. Veríme, že takýto spôsob vzdelávania sa stane zaujímavým, trvácnym a inšpiratívnym. Žiaci sa oboznámia nielen s krásami a hodnotami Slovenska, ale aj s zmyslom ich ochrany. Vlastné skúsenosti pomôžu ich orientácii na mape, ale aj v spoločnosti, kolektíve a v medziľudských vzťahoch. A snáď aj prebudíme úctu ku krajine, ľuďom a ukážeme im cestu k aktívnemu využívaniu času.
Mgr. Milan Medveď
|