logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes618
mod_vvisit_counterVčera1119
mod_vvisit_counterTento týždeň618
mod_vvisit_counterTento mesiac14472
mod_vvisit_counterVšetky2657994
Napísal užívateľ Administrator   
Piatok, 08 Marec 2024 10:00

Beseda so spisovateľkou

V pondelok 4. marca 2024 prišla našich tretiakov, štvrtákov a piatakov navštíviť pani spisovateľka Renáta Matúšková. Priniesla so sebou aj bábku – Fifíka, pretože spolu s Martou Hlušíkovou a Gabrielou Futovou patrí k trojici spisovateliek, ktoré do tohto časopisu pravidelne prispievajú. Žiakom podarovala Letný magazín Fifíka z minulého roka, v ktorom je okrem básní a príbehov aj veľa zábavných aktivít, receptov či plagátov. Piataci ho hneď v stredu využili na hodine literatúry, keď si najskôr prečítali povesť o hrade Vršatec a potom sa ju pokúsili zdramatizovať. Predviedli svoju schopnosť improvizovať, vyjadrovať sa gestami či pohybom a zažili pri tom veľa zábavy.

Beseda so spisovateľkou
Vráťme sa ale k besede a pani spisovateľke. Je to inak pani učiteľka na 1. stupni v Holíči. Už ako druháčka sa pokúšala čítať povesti od Jána Domastu, ktoré však boli veľmi dlhé a pre ňu v tom čase aj náročné na pochopenie. Preto sa v dospelosti, keďže má rada históriu, rozhodla, že bude písať povesti, ktorým porozumejú i mladšie deti, a budú ich môcť využiť aj na rôznych recitačných súťažiach. Okrem piatich kníh povestí napísala tiež knihu o detstve nášho rodáka, Milana Rastislava Štefánika. Pani spisovateľka porozprávala žiakom i o tom, ako vzniká kniha. Ona sama je odkázaná pri písaní kníh s historickou tematikou navštevovať archívy, obecné úrady či potomkov pamätníkov a dopredu si naštudovať množstvo historických faktov. Tie potom v správnom pomere premieša so svojou fantáziou a povesť je na svete. Po spisovateľovi prichádza na rad jazykový redaktor a editor. Tí opravujú v rukopise pravopisné chyby a navrhujú, ako inak ho treba upraviť predtým, ako ide do tlačiarne.

Beseda so spisovateľkouBeseda so spisovateľkouBeseda so spisovateľkouBeseda so spisovateľkou

Naši žiaci mali možnosť pozrieť si finálnu podobu kníh Renáty Matúškovej „Čarovné povesti slovenské“ a „Bratislavské povesti a iné neobyčajné zvesti“, pretože súčasťou besedy bola aj predajná výstava. Do poličiek detských izieb niektorých z nich pribudla kniha s podpisom a venovaním pani autorky. Na záver besedy sa žiaci odfotili s bábkou i časopisom Fifík a táto spoločná fotografia má byť uverejnená v jednom z jeho nasledujúcich čísel.


 


Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2024 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!