Sobota, 01 December 2018 08:58

Leon Leyson, Marilyn J. Harran, Elisabeth B. Leyson: Chlapec na drevenej debničke

Leon Leyson pochádzal z Narewky, ktorá ležala na východe Poľska. Jeho otec odcestoval do Krakowa za robotou a šetril peniaze, aby za ním mohla prísť i jeho rodina. Podarilo sa mu ušetriť dostatok peňazí. Začala sa však 2. svetová vojna a Židia museli ísť do get a neskôr do koncentračných táborov. Aj Leon prešiel niekoľkými tábormi. Šťastím pre neho bolo, že spoznal Schindlera. Ten im zachránil život. Leon ako malý chlapec pracoval v továrni pri stroji, hoci naň ani nedočiahol a pri práci musel stáť na drevenej debničke. Vojnu Leon prežil a neskôr sa odsťahoval do Ameriky, kde si založil rodinu a tam rozprával o holokauste. V Amerike i zomrel.

Benjamín Kollár, 8. ročník

backNaspäť