Pondelok, 14 Január 2019 22:53

Jiří Svetozár Kupka: Krvavé jahody

Viera Sosnarová sa narodila 5. mája 1931 v Brne. Žila v malej obci Slatina. Jej otec bol ruský dôstojník a jej mama bola sestrička v Rusku. Otcova rodina ich pripravila o dom, takže s mamou skončili na ulici. Potom ich deportovali do gulagu, kde jej mama po pár mesiacoch zomrela. Viera dostala týfus, musela pracovať v továrni, alebo v baniach. Už bola na pokraji síl, keď so svojou sestrou stretli ruského kolchozníka, ktorý sa poznal s jedným mužom z družstva zo Znojma. Podarilo sa im z Ruska dostať, ale Viera musela ďalších 20 rokov o tom mlčať. Povedala: ,,Odpustiť môžem, ale nikdy nezabudnem.“
Knihu odporúčam tým, ktorí majú radi históriu a chcú sa dozvedieť viac o živote ľudí v ruských „koncentračných táboroch“ – gulagoch.

Benjamín Kollár, 8.ročník

backNaspäť