Pondelok, 14 Január 2019 22:10

Petri Sarjanen: Biela smrť

Kniha Biela Smrť je o Simo Häyhäho-ovi, ktorý počas druhej svetovej vojny výrazne zasiahol do boja so Sovietskym zväzom o rieku Kolla. Narodil sa v roku 1905 v pastierskej rodine vo Fínsku. Mal osem súrodencov, šesť bratov a dve sestry. Dvaja jeho bratia zomreli. V osemnástich rokoch mladý Simo nastúpil na povinnú vojenskú službu. Po pár mesiacoch preňho jeho kamaráti pripravili ťažkú výzvu.  Postavili mu terč vzdialený od neho 160 metrov a veľa nábojov. Simo za 1 minútu vystrelil 17-krát a z toho 17-krát trafil terč.
Odvtedy sa o ňom začalo rozprávať po celom Fínsku .

Ako pomohol Fínsku bojovať proti Sovietskemu zväzu sa dočítate v knihe Biela smrť.

Adam Lacko, 8. ročník

backNaspäť