mod_vvisit_counterVšetky1581977

Utorok, 12 Marec 2019 20:30

Fašiangy a návšteva knižnice

Naši tretiaci navštívili dňa  11. februára 2019 Gazdovský dvor v Turej Lúke a Mestskú knižnicu v Myjave.

Gazdovský dvor:

Fašiangy je obdobie od Troch kráľov až do polnoci pred škaredou – Popolcovou stredou. Potom nasleduje 40 - dňový pôst. V tomto čase sa uskutočňovala aj väčšina svadieb, konali sa zabíjačky, či tanečné zábavy. Na dedinách sa organizovali mládežnícke zábavy, v mestách zas sprievody v maskách, či chodenie na chodúľoch.
Naši žiaci si vyskúšali fašiangový sprievod. Preobliekli sa do masiek dedinčanov a s veselou piesňou Fašiangy – Turíce a s vinšom: „ Aby boli, aby boli dlhé konope, aby mali, aby mali chlapci na gate “ sa vybrali za gazdinou, ktorá im dala kus slaniny a klobásy, tak, ako to ľudia robili v minulosti. Pohostila naše deti chutnými šiškami. Zažili sme deň plný zábavy.

Fašiangy na Gazdovskom dvore Turá Lúka Fašiangy na Gazdovskom dvore Turá Lúka

Fašiangy na Gazdovskom dvore Turá Lúka

Mestská knižnica

V knižnici nás privítala pani knihovníčka, ktorá deťom porozprávala o práci v knižnici. Predstavila žiakom knihy, ktoré si požičiavajú detskí čitatelia. Knižnica sa nám veľmi páčila, deti boli zaujaté milým rozprávaním pani knihovníčky.