Streda, 15 Apríl 2015 19:50

Vianočná turistika

Turisti neodpočívajú ani počas vianočných sviatkov. Skôr ako sme sa začali venovať vianočným dobrotám, rozprávkam a iným lákadlám, dohodli sme sa na krátkej prechádzke po CHKO Malé Karpaty. V pondelok 22. decembra nás síce nezobúdzalo zubaté slniečko, ale ani zamračená obloha nás neodradila od nášho výletu. Na to, že deti mali vianočné prázdniny, sa na autobusovom nástupišti v Krajnom objavilo 14 detí a 5 dospelákov.
Po príchode do Brezovej pod Bradlom začal náš peší presun po trase Brezová, Lopušná, Pustá Ves, Prašník. Pohľadom sme skontrolovali majestátnosť mohyly na Bradle a potom sme sa už vnorili do čarokrásnych dolín plných opadaného lístia.

Vianočná turistika-Lopušná Vianočná turistika-Lopušná

Na naše nohy čakalo 16 kilometrov nenáročného turistického pochodu nielen zimnou prírodou, ale aj po pietnych pamätných miestach venovaných spomienke na udalosti druhej svetovej vojny. Pristavili sme sa pri pamätníkoch SNP na Dvoloch, v Lopušnej a na Pustej Vsi. I keď nám počasie veľmi neprialo, obloha bola totiž neustále zamračená, nálada bola výborná. Určite k nej dopomohla aj vidina dlhých prázdnin, darčekov a sviatočných dní.  Les bol tiež už trochu smutný, stromy bez zvyčajných listov akoby trúchlili a spali. Len ticho akosi chýbalo. To preto, lebo naši mladí turisti lesu oživili tento deň  svojou prítomnosťou, smiechom, naháňačkami. Myslím, že boli hlučnejší ako stádo jeleňov a divých prasiatok dohromady. Stíchli iba dvakrát počas šliapania.

Vianočná turistika-Lopušná Vianočná turistika-Lopušná

Prvýkrát, keď sme prekonávali tiahle prevýšenie do Lopušnej a druhý hore strmým štyristo metrovým stupákom od pamätníka SNP do Pustej Vsi. Túto túru si bol s nami vyskúšať aj škôlkar Jurko, ktorý bez problémov zvládol celú trasu. Dúfam, že sa mu s nami páčilo a stretneme sa spolu aj na ďalších vychádzkach. Domov sme sa vrátili nezvykle zavčasu, a tak sme sa mohli ešte stretnúť s kamarátmi a dohodnúť si program na všetky vianočné prázdninové dni. Viacej fotografií je v školskej galérii podujatí.