logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes603
mod_vvisit_counterVčera798
mod_vvisit_counterTento týždeň3062
mod_vvisit_counterTento mesiac27273
mod_vvisit_counterVšetky2638509
Napísal užívateľ Administrator   
Pondelok, 21 Marec 2016 17:12
Turistika mikroregión Bošácka >Turistika mikroregión Bošácka

V piatok sme sa zobudili do chladného rána rozhodnutí, že ak nebude pršať, ideme. Po rýchlom presune sme o deviatej vystúpili pri Trenčianskych Bohuslaviciach, kde sme takmer utrpeli prvé straty na počtoch detí.

Spočitoval som deti pri výstupe z autobusu a zistil som, že sme nevystúpili všetci. Vozidlo sa už pohlo, keď som v predposlednej lavici schúlených nad hrami v mobiloch našiel dvoch chýbajúcich mladíkov. A potom že mobily nie sú nebezpečné. Hneď urobia s dobrých detí čiernych pasažierov. Šofér nám však ochotne zastavil a my sme sa konečne ocitli na štarte. Tu nás prekvapil pohľad na blízky hrad Beckov, ale my sme sa vybrali opačným smerom do Trenčianskych Bohuslavíc. Prechádzali sme popod zrekonštruovanú železničnú trať, okolo úhľadného klasicistického kaštielika, v ktorom teraz namiesto pána grófa grofká pani lekárnička. V strede obce sme si mohli obzrieť pozostatok bývalého kaštieľa – zreštaurovanú barokovú kaplnku. Potom sme sa už dostali na lúky nad obcou a po hodinovej chôdzi do mierneho kopca na prvú kótu a zároveň prestávku. Tou bol vrch Hájnica. Na vrchole stojí malá vyhliadková veža.Z nej je prekrásny kruhový výhľad na Bošácku dolinu, dolinu Váhu, tri pohoria – Biele Karpaty, Považský Inovec, Strážovské vrchy, mesto a hrad Trenčín, hrad Beckov.Odtiaľ sme videli aj našu ďalšiu zastávku – zrúcaninu Haluzického opevneného kostola. O tej ďalšej som deťom radšej nehovoril, lebo tou bol vrch až ďaleko na obzore. Na Hájnici strašne fučalo, ofiny sme mali až na zátylkoch a tak sme radšej rýchlo zišli do Haluzíc, kde sme si prezreli zrúcaninu a jej okolie. Je to vskutku impozantná stavba na očistenou vŕšku a je ju vidno aj z diaľnice po ľavej strane v smere na Žilinu, keď prejdete za Bohuslavice. Hneď pod kostolíkom sa nachádza zaujímavý prírodný výtvor – Haluzická tiesňava s malými záchytnými poldrami, náučným okruhom a informačnými tabuľami. Je vytvorená eróziou potoka, hlboká až 50 metrov a dlhá kilometer. Bolo v nej blatisto, tak sme zišli na dno a vrátili sa naspäť. Po asfaltke sme sa dostali do Bošáce, kde sme prešli okolo známej pálenice a vybrali sme sa do oblasti, kde sa aj muchy otáčajú. Takou je osada Rolincová, umiestnená ďaleko od civilizácie v horách, kde končí cesta, kde je zopár domov, lúky, tráva, kopce, stromy, ticho a zvieratá. Chvíľu sme si odpočinuli v malom altánku a vybrali sme sa hľadať staré keltské hradisko, ktoré sa volá Hradisko. Našli sme ho po chvíli, no pripomína ho už len osadená tabuľa, náznak zemných valov – opevnenia a preliačenina vo vale, možno vstupná brána. Keďže pri Rolincovej bol kedysi koniec dnes už nefungujúceho lyžiarskeho vleku, opustili sme značku a zišli sme do doliny po zjazdovke dúfajúc, že vedie do dediny. Bez problémov sme sa dostali na námestie do Zemianskeho Podhradia a keďže sme mali dostatok času, išli sme sa pozrieť ku kaštieľu, ktorý sa spája s Adelou Ostrolúckou, Ľudovítom Štúrom, Ľudovítom Holubym.

V kaštieli je v súčasnosti dom sociálnych služieb pre mentálne postihnuté ženy, takže je verejnosti neprístupný. No my sme dnes mali šťastie, pretože sme stretli ústretových ľudí. Pani riaditeľka nám umožnila vstup do areálu, dokonca aj fotografovanie exteriéru. Sprevádzala nás príjemná pracovníčka zariadenia s najmladšou klientkou a my sme boli radi a šťastní, že sme sa narodili zdraví. Poukazovali nám nádvorie, vežu, ktorú obývala Adela Ostrolúcka, lipu, pod ktorou sedávali s Ľudovítom Štúrom, miesto, kde už vtedy mali vonkajší bazén, pôvodnú pivnicu na zeleninu, koniareň a hospodárske budovy, vzácne stromy v parku, ktoré tam vysadil známy botanik Holuby – medzi nimi starý platan a tulipánový strom, jediný na Slovensku. Kaštieľ je zvonku pekný, opravený a vo vnútri prerobený a prispôsobený hygienickým požiadavkám a potrebám klientiek. Bola to pekné a poučné ukončenie turistiky, na ktorej nám tentokrát doprialo i slniečko svoje lúče.
Tešíme sa už na jar, na rozkvitnuté stromy, zelené lúky, listy na stromoch, rozospievané lesy a slnko, ktoré nás určite čakajú na ďalších potulkách naším krásnym Slovenskom.

Fotografie ako tradične v galérii.

Milan Medveď


 


Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2024 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!