mod_vvisit_counterVčera1994
mod_vvisit_counterTento mesiac20460
Štvrtok, 03 Október 2019 16:45

Práca s knihou

Miesto: ZŠ, knižnica v kombinácii s triedou.

Počet detí: 12

Vhodná pre: 4. ročník

Trvanie aktivity: príprava - 2 hodiny, realizácia - 240 minút (2 x120 minút)

Aktivita podporuje:
⦁ záujem o čítanie, pričom aktivita obsahuje len minimum čítania
⦁ rozvoj spolupráce, rozširovanie slovnej zásoby, schopnosť improvizovať
⦁ prežívanie emócií

Tematické zaradenie:
⦁ historická osobnosť
⦁ priateľstvo

Popis aktivity:

Celé putovanie našou aktivitou začíname s knihou Milan Rastislav Štefánik – kreslený príbeh rodáka z Košarísk. Keďže tento rok je práve rokom tejto osobnosti, zaradili sme si prácu s touto publikáciou do nášho krúžku.

Pani učiteľka prečítala z knihy úvod o tom, ako sa M. R. Štefánik narodil a potom sme začali s knihou pracovať.

Rozdelili sme sa do skupín po štyroch. Každá skupina si vymyslela svoj názov – musel súvisieť s osobnosťou tohto velikána našich dejín.

1.skupina: Bradlo 2.skupina: Mohyla 3.skupina: Letci

1.úloha: Otvoriť si mapu v zadnej časti knihy a vyhľadať svetadiely, ktoré navštívil Štefánik.
2.úloha: Vyhľadať 5 krajín, ktoré navštívil Štefánik
3. úloha: Spoločne sme si prečítali legendu mapy a ukázali sme si, kde všade vo svete bol Štefánik.

Práca s knihou - M.R.Štefánik
4. úloha: Každá skupina si vybrala jednu osobnosť, s ktorou sa Štefánik stretol.
Úlohou bolo vyhľadať informácie o danej osobnosti a potom sprostredkovať spolužiakom. Žiaci mohli čerpať z knihy M.R. Štefánik, ale aj z návštevy múzea. Skupiny si vybrali tieto osobnosti -Giuiana Benzoni, Tomáš Garrigue Masaryk a Pavol Štefánik – rodák z Krajného.

5. úloha: Práca s textom – hľadať informácie

- Do ktorého veľkého mesta sa Štefánik vybral študovať?
- V ktorej hvezdárni pracoval a ako sa volal profesor, ktorý ho povolal do hvezdárne?
- V ktorom meste stretol lásku svojho života ?
- Čo darovala snúbenica Giuliana M. R. Štefánikovi na pamiatku?
Diskusia: Čim by ste chceli byť, keď vyrastiete?
Diskusia: Ktorú hvezdáreň ste navštívili a čo Vás zaujalo?
Diskusia. Ktoré mestá ste navštívili vy?
Diskusia: Deti vyjadrovali svoje názory, čo by ste darovali Štefánikovi, prečo?

Pani učiteľka prečítala list, ktorý M.. R. Štefánik napísal na rozlúčku snúbenici.

Práca s knihou - M.R.Štefánik Práca s knihou - M.R.Štefánik

6. úloha: Tvorivá: Vytvoriť niečo, čo súvisí s osobnosťou Štefánika.

Práca s knihou - M.R.Štefánik

7. úloha: Čitali sme si z knihy M. R. Štefánik – komiksové čítanie. Deti sa striedali pri čítaní.

8. úloha: Vysvetlili sme si, čo je komiks. Skupiny dostali za úlohu vytvoriť jednoduchý komiks.

Čo na to deti?

Deťom sa kniha veľmi páčila. Najviac ich zaujal život malého Milanka Štefánika a jeho vzťah s bratom Fedorkom. Aktívne sa zapájali do diskusie. Tešili sa na tvorbu komiksov.

Tipy, odporúčania:

Preskakujte strany a vyberajte len tie, na ktoré potrebujete v rámci témy upozorniť. Celý program by sa mal zmestiť do 240 minút - 2 krát dve vyučovacie hodiny. Ale viem si predstaviť skrátenú verziu bez čítania niektorých strán knihy. Pri diskusiach prijímajte nápady a názory detí.

Kniha k aktivitám:
Lenka Mičúchová, Nina Abramovičová: Milan Rastislav Štefánik