Piatok, 18 Október 2019 20:12

príprava: 1 hodina.
realizácia: 180 minút

Aktivita podporuje:

• záujem o čítanie kníh českých autorov
  • schopnosť počúvať, improvizovať, tvoriť
  • naučiť sa trpezlivosti

Tematické zaradenie:

• malé chrobáčiky a hmyz okolo nás
  • zaujímavosti o hmyze

Popis aktivity:

Všetci z krúžku sme sa presunuli do Mestskej knižnice v Piešťanoch.

Pán knihovník nás privítal, previedol knižnicou, ukázal deťom, čo všetko môžu vidieť a zažiť v knižnici. Pri čítaní knihy Hávedník sa deti stretli s Barborou Krajč - Zamiškovou.

Porozprávala im o knihe, prečítala zaujímavý príbeh a otázkami zisťovala, čo nové sa deti dozvedeli.Pani Barborka pracovala nielen s knihou, ale aj s veľkou nástennou ilustráciou z tejto knihy.

Práca s knihou Hávedník Práca s knihou Hávedník

Háveď nás môže poriadne vystrašiť, ale môže byť aj užitočná. Literárno-výtvarný workshop na námety knihy Jiřího Dvořáka nás zaviedol do jedinečného sveta hmyzu a spolu sme sa presvedčili, že s háveďou môžeme byť aj kamaráti. Ak sa nebojíme pavúkov, komárov aťď.

Všade okolo nás je veľa živočíchov, ktoré väčšinou nevnímame alebo ich nevidíme či ich vidieť radšej ani nechceme. Delíme sa s nimi o záhradu, byt, posteľ alebo aj o vlastnú kožu. Stojí za to dozvedieť sa, ako žijú, kto sú a aký je ich príbeh. Hávedník je určený pre čitateľov, ktorí nestrácajú zvedavosť. Z rozprávania o živote potvor a hávede pánovi spisovateľovi pod perom vznikol zábavný svet plný neuveriteľných dobrodružstiev, ktorý pobaví, poteší. Havedník je Dvořákovým literárnym žánrom - encyklopédia príbehom. Hávedníkom sa môže vzdelávať a potešiť každý: od malých po veľkých.

Výtvarný workshop:

Práca s knihou Hávedník Práca s knihou Hávedník

Deti si zhotovovali pavúčiu sieť, do ktorej vložili pavúkov. Učili sa trpezlivosti, pretože to nebola jednoduchá práca. Museli sa sústrediť a pomaly namotávať pavučinku podobne ako pavúk. Vytvorili pekné práce.

Čo na to deti?

Deťom sa kniha veľmi páčila. Najviac sa im páčila nástenná ilustrácia z knihy, na ktorej boli ukryté zaujímavé otázky. Deti si ich môžu prečítať a odkryť skryté odpovede, ktoré nepoznajú.

Tipy, odporúčania

Rozhodne je to zaujímavá kniha plná zaujímavých informácií. Jediné, čo mňa osobne znepokojilo, je to, že niektoré texty sú zložito podávané deťom. Neviem, či je to tým prekladom z češtiny, ale niekedy sú tam použité ťažšie slová, ktorým deti nerozumejú, treba im veľa vysvetľovať.

Odporúčaná kniha:

Autor: Jiří Dvořák, Ilustrátorka: Volejníková