Nedeľa, 01 December 2019 16:59

Vhodná pre: 3. -4. ročník

Trvanie aktivity: Príprava – 1 hodina realizácia: 3 hodiny

Aktivita podporuje:
- spracovať rôzne typy informácií o Slovensku
- záujem o čítanie, pričom aktivita obsahuje len minimum čítania
- schopnosť počúvať, improvizovať
- schopnosť vnímať a pochopiť ilustráciu, vedieť z ilustrácie získavať dôležité informácie

Tematické zaradenie: Slovensko
Objavovanie krás Slovenska

Popis aktivity:
Z krúžku sme sa presunuli do Mestskej knižnice v Piešťanoch. Navštívili sme dve výtvarné výstavy ilustrátorky Márie Nerádovej.
Výstava slovenskej výtvarníčky a ilustrátorky Márie Nerádovej s názvom Poďme objavovať Slovensko, pozostáva z ilustrácií jej rovnomennej autorskej knižky.

Poďme objavovať Slovensko

Spoločne so sprievodcom - prasiatkom Oliverom sme cestovali po vybraných mestách, pamätihodnostiach ,či prírodných lokalitách a písali sme si spolu s ním cestovateľský denník. Pred cestou poznávania si každý účastník vyberie zvieratko, ktoré ho sprevádza celou cestou po Slovensku.

Poďme objavovať Slovensko Poďme objavovať Slovensko

Navštívili sme Bratislavu. Videli sme Bratislavský hrad, chrám sv. Martina. rieku Dunaj a iné.

Poďme objavovať Slovensko

Balónom sme  preleteli ponad Tatry a spoznávali sme krásy našich veľhôr.

Poďme objavovať Slovensko

Zavítali sme aj do Banskej Štiavnice a Banského múzea.

Poďme objavovať Slovensko Poďme objavovať Slovensko

V Martine sme sa poprechádzali po Múzeu slovenskej dediny.

Poďme objavovať Slovensko Poďme objavovať Slovensko

Z rebríka sme spoznali krásy Slovenského raja, posedeli sme si pri Liptovskej Mare a navštívili sme jaskyňu, či Spišský hrad.

Poďme objavovať Slovensko Poďme objavovať Slovensko

Na záver sme si oddýchli v Piešťanských kúpeľoch v termálnej vode, pri vodoliečbe, či masáži.

Poďme objavovať Slovensko

Výstava pozostáva z veľkoplošných ilustrácií a ručne písaného textu, ktorý je koncipovaný ako cestovateľský denník. Tento si deti dopĺňali po skončení výstavy.

Poďme objavovať Slovensko Poďme objavovať Slovensko

Pridajte sa k prasiatku Oliverovi, ktoré so svojimi rodičmi a ďalšími zvieracími kamarátmi vyráža na veľkú prázdninovú cestu!
Pozreli sme si od Márie Nerádovej aj výstavu o Vianociach v rôznych krajinách sveta. Vianoce sa slávia takmer po celom svete, ale každý ich slávi po svojom. Každá krajina má odlišné vianočné tradície, ktoré sú pre ňu typické. Nepáčili sa nám Vianoce v Etiópií, pretože tam nemajú vianočný stromček.

Poďme objavovať Slovensko Poďme objavovať Slovensko

Po prezentácií výstav sme mali možnosť polebediť a oddýchnuť si v ponorke. Pani Medová, ktorá nás sprevádzala výstavami deťom prečítala pekné rozprávky. Ťažko sa nám odchádzalo do školy. V knižnici sme prežili pekné odpoludnie.

Čo na to deti:

Deťom sa veľmi páčilo v knižnici. Zaujali ich obe výstavy. Pri poznávaní Slovenska získali vedomosti, ktoré môžu využiť na hodinách vlastivedy. Najviac sa im páčilo v ponorke. Nechcelo sa im z knižnice odísť.

Odporúčané knihy:

Poďme objavovať Slovensko Poďme objavovať Slovensko Poďme objavovať Slovensko