Utorok, 02 Apríl 2019 17:05

PODJAVORINSKEJ PAMÄTNÍK

V marci si pripomíname narodenie aj úmrtie Mateja Hrebendu, rozširovateľa ľudových kalendárov, šlabikárov, mluvníc a iných kníh medzi pospolitým slovenským ľudom. Hoci žil ešte na prelome 18. a 19. storočia, dodnes si pripomíname jeho záslužný čin na poli rozvoja čítania a vzdelanosti tým, že marec slávime ako mesiac knihy.
My sme si v marci zároveň pripomenuli aj život a dielo našej rodáčky, Ľudmily Podjavorinskej, rodenej Riznerovej, narodenej v Bzinciach pod Javorinou, ktorá väčšinu svojich veršíkov a knižiek venovala našim najmenším čitateľom.

Na počesť týchto dvoch osobností sme 26.3.2019 zorganizovali školské kolo súťaže v prednese pre žiakov 2. stupňa. Recitátori súťažili v dvoch kategóriách. V jednej predviedli svoje recitačné zručnosti piataci a šiestaci a v druhej žiaci 7. – 9. ročníka.  Na stupňoch víťazov sa umiestnili nasledovní žiaci:

Kategória 5. a 6. ročník:
1. miesto – Natália Vičanová, 6. ročník
2. miesto – Samuel Halaš, 5. ročník
3. miesto – Nikolas Kováčik, 5. ročník

Kategória 7. – 9. ročník
1. miesto – Adela Babincová, 7. ročník
2. miesto – Viktória Kovárová, 8. ročník
3. miesto – Adriana Miháliková, 8. ročník

Adelka a Natálka zároveň postúpili do okresného kola  v Myjave, kde budú našu školu reprezentovať 2.4.2019.