Štvrtok, 28 November 2019 22:20

VIANOCE V GAZDOVSKOM DVORE

Koncom novembra deti primárneho vzdelávania navštívili Gazdovský dvor v Turej Lúke. Vianočnými zvykmi sa preniesli do minulosti. Pán Peter Obuch im porozprával, ako to vyzeralo v myjavskom kopaničiarskom kraji v predvianočnom čase od Kataríny do Vianoc. Deti najviac zaujali stridžie dni. Predlžovanie nocí a krátenie dní považovali ľudia za víťazstvo tmy a zla nad svetlom a dobrom. Verili, že v tomto čase sa znásobuje moc stríg. Na ochranu pred nimi používali rôzne prostriedky. Takéto čarovanie si vyskúšali aj naše dievčatá. Z roztopeného vosku sa mohli dozvedieť, čím bude ich vyvolený mládenec.

Vianoce v gazdovskom dvore Vianoce v gazdovskom dvore

K Vianociam neodmysliteľne patrilo pečenie medovníčkov a zdobenie vianočného stromčeka. My sme medovníčky nepiekli, ale zdobili a ochutnávali. Počas Vianoc po domoch chodili koledníci s vianočnými oblátkami a spievali koledy. Jednu peknú koledu sme si zaspievali aj my.

Strunka, strunka, strunka, zelená jablonka,
pod nu sedia dva pastieri, jedia kašu z hrnka.
Priletel k nim anjel a tak im povedal,
že sa Kristus Pán narodel, aby každý vedel.

Vianoce v gazdovskom dvore Vianoce v gazdovskom dvore

Po návšteve Gazdovského dvora sme zavítali na výstavu ľudových odevov, kde sme si pozreli oblečenie našich predkov. Videli sme mužské, ženské a detské kroje nielen pracovné, ale aj sviatočné.

Výstava ľudových odevov Výstava ľudových odevov Výstava ľudových odevov

Pani sprievodkyňa porozprávala deťom o živote ľudí v minulosti. Nielen na výstave, ale aj v Gazdovskom dvore sme sa cítili veľmi dobre. Vianočný program vyčaril úsmev na tváričkách všetkých detí.

Na výstave ľudových odevov

Ľubica Karliková