Piatok, 31 Január 2014 17:03

Stretnutie žiakov s paralympionikom Tomášom Masarykom

Predstavte si, že máte 25 rokov, skončili ste vysokú školu: Fakultu telesnej výchovy a športu. Máte dva týždne po promóciách. Od detstva je šport Vaším životom. Odkedy ste vedeli stáť na nohách, hráte futbal. A práve ste dostali ponuku zo zahraničia. Úžasná predstava, skvelá budúcnosť. No, stačí pár sekúnd a Váš život sa otočí naruby. Keď znova otvoríte oči, zistíte, že ste v neznámom prostredí, podľa prístrojov okolo Vás, pravdepodobne v nemocnici. Skúsite sa otočiť, nedokážete, skúsite pohnúť nohami, nejde to. Jednou rukou, nič. Druhou. Konečne. Tú s námahou zdvihnete. Ničomu nechápete, nerozumiete, neviete sa zorientovať. Potom príde lekár a povie Vám, čo sa stalo. Odíde. A Vám sa v hlave točia myšlienky. Nedokážete ich zastaviť. „Autonehoda ... našli ma 40 metrov od auta ... 3 týždne v kóme ... nedokážem sa pohnúť ... iba jednou rukou ... čo sa stalo? ... prečo sa to stalo? ... prečo práve mne? ... už sa to nikdy nezmení? ... budem sa môcť pohnúť? ... chodiť? “ Ako ubieha čas, myšlienky sa upokoja, prognóza sa zlepší. A Vy stojíte pred rozhodnutím. Po zbytok života sa ľutovať a donekonečna si klásť otázku „Prečo?“. Alebo sa postaviť tvárou v tvár k životu, ktorý Vás čaká a snažiť sa vyťažiť z neho čo najviac.
Pán Tomáš Masaryk si vybral druhú možnosť. A zvolil si správne. Vďaka jeho rozhodnutiu mali žiaci druhého stupňa možnosť spoznať úžasného mladého človeka. Keď prišiel do triedy, v ktorej sa konala beseda ,pán na vozíku, myslím, že ani jedného z nás nenapadlo, aký je to jedinečný človek. Svoj životný príbeh rozprával s istou dávkou humoru, ktorá len odzrkadľovala jeho pozitívny postoj k životu. Svojmu vozíku hovorí „môj najlepší kamarát.“ V triede dokázal navodiť uvoľnenú, veselú atmosféru. Žiaci sa ho mohli spýtať čokoľvek, na všetko bol ochotný odpovedať. Dozvedeli sa, čo je paralympiáda, v akých športoch sa súťaží, či už na letnej alebo zimnej paralympiáde. Videli fotky a videá rôznych športovcov, športov a tým získali presnejšiu predstavu o danom športe. Nie každý vie, ako vyzerá hokej na sánkach, curling, alebo boccia.
Pán Masaryk mal autonehodu, ktorá ho pripútala na invalidný vozík pred dvanástimi rokmi. Rehabilitáciami získal postupne hybnosť hornej časti tela. Tenisu sa venuje osem rokov. Našu krajinu reprezentoval aj na paralympiáde. Má manželku a dve deti. V jeho prítomnosti mal človek pocit, že nech sa v živote stane čokoľvek, dá sa s tým naučiť žiť. A nielen žiť, ale svoj život prežiť najlepšie ako viete.

Michaela Knapová