Piatok, 21 Apríl 2017 18:31

BESEDA SO SPISOVATEĽKOU LENOU RIEČANSKOU

V stredu 19.4.2017 sme sa zobudili do nepríjemne studeného, pochmúrneho rána. Po šiestich dňoch veľkonočného voľna sa nikomu z nás do školy veľmi ísť nechcelo, ale boli sme zvedaví na pani spisovateľku Lenu Riečanskú, ktorá k nám mala prísť na besedu.
Dvere triedy sa otvorili a v sprievode pána riaditeľa vošla sympatická pani v klobúku. Počas nasledujúcich chvíľ sa nám potvrdilo, čo sme tušili už odvtedy, keď sme si na hodinách slovenčiny čítali ukážky z jej kníh. Že má veľký zmysel pre humor a obrovský dar zaujať (či už čitateľa, alebo poslucháča) svojím rozprávaním. Svojou prítomnosťou u nás v škole rozžiarila celý tento spočiatku nevábne vyzerajúci deň.

Beseda so spisovateľkou Lenou Riečanskou

Mladším žiakom sa rátalo, že hoci v súkromnom živote je už babičkou, dokáže sa s nimi rozprávať o témach ako youtube alebo GOGO, u starších zabodovala hlavne básňou – ukážkou zo svojej zatiaľ nepublikovanej tvorby, ktorú im prečítala v závere besedy.
Dozvedeli sme sa tiež, kedy pani Riečanská začala písať, po kom zdedila rozprávačský talent, prečo jej prvá kniha vyšla až v roku 2010. Predstavila nám svoju tvorbu pre mládež i knihy, ktoré píše pre dospelé čitateľky, prezradila, že niektoré príbehy a postavy v jej dielach majú reálny základ. Zapôsobilo na nás, že so svojimi literárnymi postavami prežíva všetky ich trápenia a často si spolu s nimi poplače. Takisto ju zaujímajú problémy iných ľudí, čo sa snaží citlivo zakomponovať aj do svojich kníh. V jednej z nich píše o obdivuhodnej pomoci ôsmakov svojmu kamarátovi, za ktorú získali ocenenie „Detský čin roka“.

Beseda so spisovateľkou Lenou Riečanskou Beseda so spisovateľkou Lenou Riečanskou Beseda so spisovateľkou Lenou Riečanskou Beseda so spisovateľkou Lenou Riečanskou

Celá beseda tak nebola len o knihách a čítaní, ale bolo v nej aj veľa momentov, keď pani spisovateľka pripomenula žiakom, že majú byť vnímaví ku svojmu okoliu, nemajú posudzovať ľudí len podľa zovňajšku, majú sa snažiť iným pomáhať...
Žiakov rozprávanie pani Riečanskej veľmi zaujalo. Mali pre ňu pripravených veľa otázok a ona na všetky trpezlivo odpovedala. Po skončení besedy zasa písala milé venovania do kníh, ktoré si mali prítomní možnosť zakúpiť.

S pani spisovateľkou Lenou Riečanskou sme prežili veľmi príjemný, obohacujúci deň a pevne veríme, že to nebolo naše posledné stretnutie.
Tešíme sa na ďalšie knihy, ktoré pre nás napíše, a prajeme jej veľa dobrých nápadov pri ich písaní.

V. Boorová

Aktualizované: Piatok, 21 Apríl 2017 18:46