mod_vvisit_counterVšetky2661959
Štvrtok, 20 Október 2016 13:06

Ako to bývalo na priadkach

Gazdovský dvor na Turej Lúke je miesto, kde veľmi často ožíva história. Deťom prvého a druhého ročníka  sa podarilo cestovať  v čase. Preniesli sa do obdobia, kedy priadky boli prirodzenou súčasťou každého kopaničiarskeho domčeka. Zaujímavé a interaktívne rozprávanie na tému Priadky priblížilo deťom vznik konopných plachiet či konopných nohavíc. Lenže takej konopnej plachte predchádzalo kopec roboty. Ako to vlastne bolo?

Ako to bývalo na priadkach

Najskôr sa rastlinka s názvom konope musela zasadiť. Keď bola veľká ako kukurica, musela sa vytrhať z pôdy. Potom si naši predkovia pri potoku vykopali jamu, do ktorej natiekla voda. V tej konopu močili – tá jama sa volala močidlo. Na lámke sa konope lámalo. Vzniklo nalámané konope, teda priadza. Tú bolo treba učesať veľkým hrebeňom - hachlou.

Ako to bývalo na priadkach Ako to bývalo na priadkach

Tu sa však rozprávanie nekončí. Ešte sa deti oboznámi s kolovrátkom, tkáčskym stavom a v závere prehliadky si každý mohol vyskúšať na malých krosnách, že tkáčske remeslo nie je ľahké. Rozprávanie si deti spestrili piesňami "Močela konope, močela" a "Ženilo sa motovidlo".

Za ťažkú prácu každý dostal aj plácu. Deti odchádzali s lekvárovým chlebíkom a hrnčekom bylinkového čaju.

p. uč. V. Vydarená

Aktualizované: Štvrtok, 20 Október 2016 13:21