Piatok, 12 Apríl 2024 20:42

Zápis detí do materskej školy

zapis ms

Podmienky prijímania

Žiadosť o prijatie

Streda, 03 Apríl 2024 19:57

Mesiac knihy na 2. stupni

Hoci sa na hodinách slovenského jazyka a literatúry venujeme práci s knihami pravidelne, v marci sme sa zapojili aj do iných aktivít, cieľom ktorých bolo zvýšiť záujem našich žiakov o čítanie.

Dňa 19.3.2024 to bol detský čitateľský maratón „Čítajme si“ organizovaný Linkou detskej istoty. Každý zúčastnený žiak musel nahlas prečítať úryvok z knihy vybranej vyučujúcim. Pri čítaní sa žiaci striedali jednu vyučovaciu hodinu. Výber kníh bol realizovaný tak, aby zodpovedal veku žiakov a zároveň ich motivoval k prečítaniu ďalších kníh daného autora, prípadne kníh s podobnou tematikou (po čítaní nasledovala diskusia vyučujúcich so žiakmi, zameraná na ich dojmy z prečítaného a ďalšiu tvorbu autora). Žiaci čítali a diskutovali o nasledovných knihách:

5. roč. – Milan Rastislav Štefánik – detstvo (Renáta Matúšková)
6. roč. – Tiborove trapasy (Lena Riečanská)
7. roč. – Kniha džunglí (Rudyard Kipling)
8.roč. – Džínsový denník (Zuzana Šulajová)
9.roč. – Jediná (Klára Jarunková)

Celkový počet zapojených žiakov: 90

V priebehu mesiaca prebehli na 2. stupni triedne kolá súťaží v prednese poézie a prózy. Tým predchádzala často neľahká práca žiakov s umeleckými textami. Mali si vybrať zaujímavú ukážku a pri jej prednese preukázať schopnosť pracovať so slovnými i mimoslovnými prostriedkami, ako aj schopnosť zapôsobiť na poslucháča. Najlepšie sa to podarilo týmto žiakom, ktorí sa zároveň stali aj víťazmi školského kola, konaného dňa 26.3.2024:

kategória 5. a 6. ročník:   kategória 7. a 8. ročník:
 1. Eliška Illová   1. Adam Kramárik
 2. Lucia Lančaričová   2. Šimon Lovecký
 3. Kristína Boorová   3. Aleš Kolník

Celkový počet zapojených žiakov: 79
Účasť v školskom kole: 17 žiakov

Marec - mesiac knihy

Počas celého mesiaca mohli žiaci posielať príspevky do súťaže „Vráťme knihy do škôl“. Podmienkou bolo prečítať ľubovoľnú knihu a napísať 0,5 – 2 strany formátu A4 o tom, prečo si dotyčný knihu vybral a čo mu jej čítanie prinieslo.

Počet zapojených žiakov:

5. ročník – 17
6. ročník – 14
7. ročník – 13

V termíne od 15.3. do 30.4.2024 je možné zapojiť sa do súťaže „Hľadáme čitateľské hviezdy“. Je určená žiakom a školám, ktoré využívajú elektronickú knižnicu KUBOedu. ZŠ s MŠ Krajné je momentálne v kategórii „malé školy“ hlavne vďaka žiakom 5. a 6. ročníka na 8. mieste. Do súťaže sa netreba špeciálne registrovať. Stačí si otvoriť aplikáciu, prihlásiť sa svojím menom a heslom a čítať. Vyhrať môžu školy aj jednotlivci, výhercom sa stane ten, kto bude čítaniu venovať najviac času.

Touto cestou by sme chceli poprosiť rodičov, aby podporovali svoje deti v čítaní kníh. Nezáleží na tom, či v tlačenej, alebo elektronickej podobe. Je vedecky dokázané, že deti, ktoré pravidelne čítajú, dosahujú lepšie výsledky v škole, majú lepšiu pamäť, slovnú zásobu, pravopis... Čítanie rozvíja ich fantáziu, obohacuje ich duševný svet. Je pre dušu tým, čím cvičenie pre telo. Len spoločnými silami môžeme dosiahnuť, že deti budú namiesto počítačových hier a sociálnych sietí venovať čas aj veciam, ktoré sú pre ne oveľa užitočnejšie.

Streda, 06 Marec 2024 21:00

Zápis do 1.ročníka pre školský rok 2024/25

Zápis do 1.ročníka

Pozor, dôležité!

Dokumenty na stiahnutie:

1. Pokyny k zápisu:

2. e- prihláška

3. Príloha č.3

4. Príloha č.5

5. Usmernenie k zápisu

Štvrtok, 28 Marec 2024 16:19

Súťaž v Powerpointových prezentáciách v anglickom jazyku

Vytvoriť peknú prezentáciu, a hlavne ju kvalitne odprezentovať, je v dnešnej dobe nevyhnutná zručnosť potrebná nielen v škole, ale aj pre mnoho povolaní. Nie je to jednoduché, no ešte náročnejšie je dokázať to v cudzom jazyku.

Súťaž v prezentáciach v anglickom jazyku

Na našej škole máme tradíciu takéto prezentácie tvoriť a predvádzať. Najprv prebiehajú triedne kolá na rôzne témy, následne najlepší postúpia na školské kolo, kde sa porovnávajú žiaci z rozličných tried. Prví traja v každej kategórii získavajú hodnotné ceny. Výsledky tohtoročnej súťaže konanej 13. marca:

Kategória 5. a 6. ročník:   Kategória 7. a 8. ročník:   Kategória 9. ročník:
Súťaž v prezentáciach v anglickom jazyku 1. Karin Urbanová   1. Ema Vaváková   1. Michaela Popelková Súťaž v prezentáciach v anglickom jazyku
2. Běla Halašová    2. Rebecca Táborská   2. Tereza Kozárová
3. Eliška Bieliková   3. Jana Popelková   3. Martin Marko

Streda, 27 Marec 2024 16:58

Čítajme si – detský čitateľský maratón

Aj tento školský rok sa dňa 19. marca 2024 zapojila celá naša škola od malých prváčikov až po deviatakov do detského maratónu čítania. Projekt vznikol v roku 2008 a realizuje ho Linka detskej istoty pri Slovenskom výbore UNICEF v spolupráci so slovenskými knižnicami. Cieľom podujatia je zapojiť čo najväčší počet detí do aktivity, ktorú v posledných rokoch vytláčajú nové technológie. Čítanie patrí medzi aktivity, ktoré podporuje rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka, pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, rozvíja slovnú zásobu. Nezabúdajme čítať po celý rok, pretože čítanie poskytuje deťom činnosť vo chvíľach voľna a vytvára priestor pre tvorivosť.

Čítajme si